Irán;;feminizmus;

- Nők az iráni parlamentben

Többséget szereztek az iráni parlamentben a mérsékeltek és reformerek. A perzsa állami televízió tegnap kora délután ismertette a belügyminisztérium választási jelentését. Eszerint a reformszárny 85 helyet, a mérsékelt konzervatívok 73 helyet szereztek meg a 290 tagú parlamentben. A törvényhozást az előző ciklusban uraló keményvonalas konzervatívok 68 mandátumot tudtak begyűjteni. Az új parlamentben 13 nő lesz, az ő jelenlétüket a mérsékeltek szorgalmazták.

Haszan Rohani államfő és tábora ugyan nem szerzett elsöprő, kétharmados többséget, ami annak is köszönhető, hogy számos akadállyal kellett megküzdeniük a jelölés során. A minden indulni kívánó jelöltet felülvizsgáló, vallástudósokból és jogászokból álló Őrök Tanácsa a 12 ezer parlamenti képviselőjelöltből első körben 7 ezret, főleg mérsékelt és reformer pályázót kizárt. Hasonlóképpen járt el a Szakértők Gyűlésébe jelentkezőkkel (itt nem volt lehetőség nők indulására) is, a 801 jelöltből mindössze 166-ot hagyott jóvá. Az utolsó métereken még engedményt tett az Őrök Tanácsa, így végül 6200-an indulhattak a parlamenti mandátumokért valamint a 88 tagú Szakértők Gyűlésének helyeiért. A parlamenti voksoláson 586 nő méretkezett meg, 13 sikeresen.

A verseny azonban még nem zárult le. A választás kétfordulós, 68 mandátum sorsa még függőben van. A még versenyben lévők között ugyan több független jelölt is van, akikről még nem lehet tudni, melyik tábort erősítenék, de sokan vannak olyanok, akiket a fundamentalisták támogatnak. Egy jelölt csak akkor kerülhet be a törvényhozásba, ha a választókerületben leadott szavazatok minimum 25 százalékát megszerezte.

A teheráni körzetekben azonban taroltak a Rohani támogatók. A Remény elnevezésű választási szövetség mind a 30 fővárosi helyet megszerezték. A Szakértők Gyűlésében is többséget szerzett a Remény koalíciója. Az első forduló hivatalos eredményeket ma ismertetik Teheránban. Véglegessé akkor válik a választás eredménye, ha azt az Őrök Tanácsa is jóváhagyja.

Az amerikai előválasztási maraton egyik legfontosabb állomása a „szuperkedd”, amikor tucatnyi államban és egy tengerentúli területen döntenek a választók arról, kit indítson pártjuk az elnökaspiránsok közül a november 8-i elnökválasztáson. A demokratáknál Hillary Clinton és Bernie Sanders mérkőzik meg, a másik oldalon még mindig öten – Donald Trump, Marco Rubio, Ted Cruz, John Kasich és Ben Carson – küzdenek a republikánus elnökjelöltség megszerzéséért.