Üresen kongó folyosók, félhomály az osztálytermekben, székek a padok tetején - sokakat fogadhatott ilyen látvány tegnap az ország több általános vagy középiskolájában is, a közoktatás lesújtó állapota és az orbáni oktatáspolitika ellen tiltakozó pedagógusok mellett ugyanis a szülők is szolidaritást vállaltak, amit azzal fejeztek ki, hogy hétfőn nem vitték gyermekeiket iskolába, a hiányzást pedig igazolták nekik (ezt egy évben három alkalommal tehetik meg). Az akciónap ötletgazdája egy szegedi szülő, Puskás Krisztina, aki néhány hete a Facebookon indította útjára a Nem leszek suliban nevű kezdeményezést, amelyhez néhány nap alatt több ezren csatlakoztak, vasárnap estig pedig több mint 34 ezren.
"Nem akarok számháborúzni, nem is tudok konkrét számokkal előállni, a visszajelzések alapján azonban azt lehet mondani, sokkal többen csatlakoztak a felhívásunkhoz, mint amennyien a Facebookon jelezték. Az is sokat elmondhat az akció sikeréről, hogy a programajánlós térképünket több mint 125 ezren töltötték le" - mondta lapunknak Puskás Krisztina. A diákok egy része ugyanis nem tétlenkedett "iskolasztrájk" közben sem, akik nem akartak vagy nem tudtak otthon maradni, számos program közül válogathattak. A Bar-Angol Program keretében például ingyenes angol nyelvű foglalkozásokon vehettek részt, egy apuka műhelyében rendhagyó növénybiológia órát tartottak, egyes osztályok múzeumba mentek, mások szemétszedő akciót hirdettek, és voltak olyan diákok is, akik otthon készültek az érettségire.
Az eseményt szervező szülők azt kérték azoktól, akik részt vállaltak az akcióban, hogy ugyancsak a Facebookon jelezzék, melyik iskolában, mennyien jelentek meg az osztályokban, a számok pedig magukért beszélnek. Több száz iskoláról, osztályról érkeztek helyzetjelentések, Sopronban például két iskola szinte teljesen kiürült, a szentendrei Móricz Zsigmond Gimnáziumba pedig csupán egy diák ment be - és ő is csak azért, hogy a TV2 riporterének nyilatkozzon. A hiányzók számát azonban még megbecsülni is alig lehet, az akciónap szervezői azonban úgy vélik, akár ötvenezer diák is hiányozhatott hétfőn az iskolából.
Nem mindenki értett azonban egyet a tömeges hiányzásokkal, több szülő azt is jelezte, ő elküldte gyermekét iskolába, megyei lapok tudósításaiból pedig az is kiderült, számos iskolában nem volt látványos eredménye a kezdeményezésnek. Az ugyanakkor vitathatatlan, hogy a szülői megmozdulás országossá vált, Puskás Krisztina pedig úgy értékelte a hétfői napot, hogy az messze túlszárnyalta eredeti elképzeléseiket. "A hétfői nap azt is megmutatta, hogy lehet alapozni a szülőkre. Mi is egy jobb oktatási rendszert szeretnénk, és remélem, a kormány felismeri a lehetőségeket és él a helyzettel, nem pedig visszaél" - mondta.
A kormányzat álláspontja is sokatmondó. Hétfőn az Emberi Erőforrások Minisztériumában a Reformáció emlékévének alkalmából megrendezett ünnepségen Balog Zoltán oktatásért is felelős miniszter újságíróknak nem kommentálta a szülő-diák tiltakozást, Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár pedig úgy véli, a szülőket megvezették bizonyos "baseballsapkás pártvezetők" - utalt Tóbiás Józsefre, az MSZP elnökére, aki baseballsapkában jelent meg a február 13-ai pedagógustüntetésen.
"Az ilyen reakciók sajnos várhatóak voltak, pedig egyik párthoz sincs közünk. Sőt a szervezés közben azt tapasztaltam, hogy a szülők nagy része félre tudta tenni politikai szimpátiáját, mert mindenki érzi, hogy baj van, sokan közülünk fideszesek, vagy azok voltak. A hétköznapi tapasztalatok sarkalltak tettekre minket, ezeket nem lehet megtévesztésnek nevezni" - mondta Puskás Krisztina, hozzátéve: a közoktatás javítását célzó szakmai munkába is bekapcsolódnának, s felmerült, hogy több tízezres mozgalmuk "valamilyen hivatalos formát öltsön" - részleteket azonban egyelőre nem árult el. Azt azonban leszögezte: ha a kormányzat nem tekinti partnernek azokat, akik a "frontvonalban vannak" és közvetlen tapasztalatokkal rendelkeznek a közoktatás problémáiról, újabb akciókra lehet majd számítani.