"Éreztük, hogy győzni fogunk, ez benne volt a levegőben, de arról, hogy ilyen arányban, álmodni sem mertünk". Fekete Zsolt, Salgótarján frissen megválasztott baloldali polgármestere kommentálta így lapunknak a sikerét. Ebben a polgármester szerint sokat segített a kormánypárt negatív kampánya. A vasárnapi választásra készülve a városban egymásnak adták a kilincset a Fidesz vezető politikusai, Kövér László házelnök azzal fenyegette meg a várost, ha "gyermekeik, unokáik számára élhető jövőt szeretnének, nem szabad hibát elkövetniük". Fekete állítja, a pedagógusok tiltakozása is a "kezére játszott", akár az ismertsége, 2014 óta alpolgármesterként szolgál a nógrádi megyeszékhelyen.
Forrás: Nemzeti Választási Iroda
Hasonló véleményen van Ceglédi Zoltán is, aki szerint a salgótarjáni voksolás egyik tanulsága az, hogy a politika nagyon gyorsan tud változni, és hatottak a választókra azok a botrányok, amelyek az utóbbi időben rászakadtak a Fideszre: például a kockás inges tiltakozás, vagy az egészségügyi dolgozók problémái.
A politikai elemző szerint a korábbi felmérésekkel szemben azért sem lett szoros az eredmény, mert "az ellenzéknek azokat a rejtőzködő szavazókat is sikerült megmozgatnia, akik nem merték vállalni, hogy a baloldal jelöltjére szavaznak majd". Hozzátette, Fekete Zsolt azért is tudott több mint 1800 szavazattal nyerni, mert a korábbi alpolgármester munkásságát már ismerhetik a helyiek, ez pedig fontosabb annál, hogy mely pártok szerepelnek a támogatóinak listáján. Ugyanakkor Ceglédi szerint ebből a győzelemből egyértelműen az MSZP profitálhat.
Kövér fenyegetése kapcsán a szakértő kifejtette: ebből is bebizonyosodott, hogy helyi szinten teljesen hatástalan a Fidesz-kormányzást reklámozni, főként egy olyan városban, ahol már 2014-ben is az ellenzék jelöltjét választották polgármesternek.
Az időközi választás egyik egyértelmű vesztese a Jobbik, amely nem tudta eladni politikai fundamentumát, miszerint ők "az egyetlen kormányváltó erő". Jelöltjük, Hulitka István csupán 935 szavazatot kapott, 2014-ben, kisebb részvétel mellett szerzett 1500-at. Ceglédi szerint az országos szinten egyre erősödő szélsőséges párt korábban sok szavazót kapott "kölcsön", mivel van egy oda-vissza mozgás azon választók között, akiknek a pártpreferenciánál fontosabb az, hogy olyan jelöltre szavazzanak, akinek szerintük van esélye a Fidesz ellen. "Ezért a tömegért megy most a harc, Salgótarjánban az MSZP szerezte meg a szavazataikat, tavaly Tapolcán ugyanez például a Jobbiknak sikerült" - mondta az elemző hozzátéve, hogy ha a Jobbikra csak a "magot" alkotó, szélsőjobboldali választók szavaznának, akkor a pártnak még a parlamentbe jutás is nehézkes lenne.
Nem ez az első helyszín, ahol a Fidesz képtelen időközit nyerni. A kormánypárt már a 2014. októberi önkormányzati választások után alig egy hónappal megismételt ózdi választáson óriási vereséget szenvedett, akkor a Jobbik diadalmaskodott. Egy héttel később az újpesti országgyűlési időközin a szocialisták vertek 20 százalékot a fideszes jelöltre. 2015-ben előbb Kész Zoltán a veszprémi, később Rig Lajos a tapolcai-ajkai egyéni kerületben győzött magabiztosan. Az ellenzék fölénye Salgótarjánban most még nagyobb lett, hiszen 2014-ben az azóta elhunyt Dóra Ottó csupán 50 szavazattal tudta megelőzni a kormánypárt jelöltjét. Pedig az országos adatok szerint tíz éve, 2006 óta a Fidesz a vezető erő Magyarországon. A jelentősebb időközi választások közül ez volt az első eset, hogy többen mentek el szavazni, mint az általános választás napján. Míg 2014 októberében 12 808 ember szavazott, vasárnap 15 221. Már a két tavalyi országgyűlési időközi választáson is többen szavaztak a kormányellenes jelöltre, mint az általános választáson, de nem ilyen mértékben. Kész Zoltán 11, Rig Lajos 5 százalékkal szerzett több szavazatot, mint az őket támogató párt(ok) listája egy évvel korábban, Fekete Zsolt viszont 49-el szerzett többet, mint Dóra Ottó másfél éve.