Szigetvári Viktor arra figyelmeztetett: Orbán Viktor távoztával mindenkinek távoznia kell majd a közéletből, aki segítette a jelenlegi miniszterelnök "alkotmányos puccsát". A "Lopják a jogom! Vissza a népszavazást a népnek!" címmel meghirdetett demonstráción az Együtt elnöke arról is beszélt: aláírásgyűjtést indítanak a népszavazások "erőszakos megakadályozása" és az Európa elleni gyűlöletkeltés ellen.
Mint megjegyezte, a Fidesz ellenérdekelt abban, hogy az emberek dönthessenek, ezért nem lehetett népszavazást tartani a paksi atomerőmű bővítéséről, a budapesti olimpiáról, a Liget Budapest projektről és most a vasárnapi zárva tartásról sem. "Förtelmes cinizmus" Orbán Viktortól, hogy méltatlannak nevezte, amikor "verőlegények" a Nemzeti Választási Iroda (NVI) előtt kedden "szétverték" az MSZP népszavazási kezdeményezését és az is, hogy a kormány ezután népszavazást kezdeményezett a "nem is létező" kötelező menekültkvóta ellen. Karácsony Gergely, Zugló polgármestere, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke is elítélte, hogy a kormány "verőembereket küldött" az állampolgári joggyakorlás megakadályozása céljából.
Megírtuk: a Kubatov Gábor Fidesz pártigazgató által felügyelt Frady Security Kft.-hez köthető bomber dzsekis férfiak kedden délelőtt testi fenyegetéssel akadályozták meg az NVI épületében Nyakó Istvánt, hogy az MSZP politikusa éljen állampolgári jogaival, s beadja kérdését a vasárnapi boltzár ügyében. Így a helyszínre később érkezett, s a kopasz férfiak által védett, segített asszony, négy másodperces "előnyre" tett szert. Az idős nő, Erdösi Lászlóné maga is a Fideszhez kötődik, állítólag ő volt a rezsicsökkentéses plakátok egyik arca. Miután sem az illetékes választási szerv, sem pedig a hatóságok nem léptek közbe, az MSZP képviselői ismét nem adhatták le elsőként népszavazási kérdésüket a vasárnapi nyitva tartás ügyében.
A történtek miatt több százan tüntettek kedd este az NVI épülete előtt, és a kedélyek azóta sem csillapodnak. A feljelentéseiről ismert, fideszes Tényi István hivatali kötelezettség megszegésével elkövetett hivatali visszaélés bűntett gyanúja miatt bejelentést tett, Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezető pedig arra szólította fel a miniszterelnököt, ma napirend előtt az Országgyűlésben tegye egyértelművé, mi a kormány álláspontja az NVI-nél történt bűncselekményről.
Az Együtt épp azért szervezte a tegnapi tüntetést, mert szerintük a kedden történtek is bizonyítják, "Orbán diktatúrát épít, ebben pedig a hatóságok is segítik". A Fidesz véleménye szerint azonban a tegnapi demonstráció "a magyar emberek, a magyar családok biztonságát tette kockára", az utcán a "migránspárti erők" tüntettek. Ezt egyébként egy, a Várkert Bazár előtt kifeszített transzparensük is hirdette, melyre azt írták: "Üdvözöljük a bevándorláspárti tüntetőket, de nem értünk velük egyet". A kormánypárt nevében nyilatkozó két képviselő, Németh Szilárd és Halász János ugyanakkor semmilyen módon nem adott magyarázatot a kedden történtekre, s nem is határolódott el attól. Eközben az összes frakcióval rendelkező ellenzéki párt támogatja a Jobbik kezdeményezését, hogy parlamenti vizsgálóbizottság tisztázza, mi történt az NVI-ben, így ma a szükséges számú aláírással javasolni fogják a bizottság létrehozását - közölte a jobbikos Szilágyi György még szombaton az MTI-vel. A képviselő szerint ezek után csak a többségben lévő fideszes képviselők tudják megállítani a kezdeményezést, ám amennyiben így cselekszenek, akkor elismerik, hogy ők állnak az ügy háttérben.
Közben kiderült: Erdösi Lászlóné és Nyakó István vasárnapi zárva tartással kapcsolatos népszavazási kérdését is a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elé terjeszti az NVI elnöke. Pálffy Ilonának öt napja volt arra, hogy formai szempontból megvizsgálja a beadott kérdéseket, amelyek ha megfelelnek a jogszabályi előírásoknak, akkor az NVB elé terjessze.
Az MTI érdeklődésére az NVI-nél vasárnap délután elmondták: a határidő tegnap járt le, de - bár a "párhuzamossági moratórium" indokolná - Pálffy Ilona egyik kérdés esetében sem hozott elutasító határozatot és mindkét kérdést az NVB elé terjeszti. Pálffy célja ezzel az, hogy minél hamarabb eldőljön a hitelesítés kérdése. Ha az elnök elutasította volna valamelyik kérdést, akkor a kezdeményezőnek 15 napja lett volna arra, hogy ismét benyújtsa és az NVB foglalkozzon vele.
Az NVB-nek a jogszabály szerint további 30 napja van arra, hogy a kérdések hitelesítése ügyében döntsön, de Patyi András, a testület elnöke már pénteken jelezte: a bizottság igyekszik mielőbb döntést hozni a vasárnapi boltbezárásról szóló kezdeményezésekről, valamint a kormánynak a kötelező betelepítési kvótáról benyújtott kérdéséről.
Az NVB elnöke a pénteki ülésen azt is jelezte, a kifogások háromnapos elbírálási határideje miatt a testületnek hétfőn ülést kell tartania, ahol foglalkoznak majd Lukács Zoltán MSZP-s frakcióvezető-helyettes és Nyakó István kifogásaival, amelyeket a kedden az NVI Alkotmány utcai székházában történtek miatt nyújtottak be. A szocialista politikusok beadványait Patyi formai, de nonszensz indokokkal igyekezett félresöpörni, ám ők fellebbeztek.