;

Donald Trump;Republikánus Párt;amerikai elnökválasztás;Ben Carson;

- Célegyenesben Trump?

Újabb győzelmet zsebelt be szerdára virradóra Donald Trump, az iowai vereség után sorozatban harmadszor is nyert. A milliárdost nem tudják behozni az egymással versengő fiatal szenátorok, s így nem kizárt, ha tetszik, ha nem, a Republikánus Párt kénytelen lesz tudomásul venni, messze nem ideális jelölttel kell megvívniuk a novemberi elnökválasztást.

Trump fölényesen győzött, a voksok 45,91 százalékát szerezte meg a nevadai republikánus caucuson. A jelölőgyűléseken sem Marco Rubiónak, sem Ted Cruznak nem sikerült felzárkózni, a floridai szenátor 23,85, texasi kollégája 21,38 százalékot ért el. A formálisan még versenyben lévő két elnökaspiráns pár ezer voksot kapott, az idegsebész Ben Carson 4,81, Ohio állam kormányzója, John Kasich 3,6 százalékon végzett. Fürdött a dicsőségben a las vegasi Treasure Island kaszinóban Donald Trump, különösen, mivel rácáfolhatott az elemzőkre, akik kétségbe vonták, hogy a nevadai caucust megnyerheti. „Nyerünk, nyerünk, nyerünk – az egész országban!” – diadalmaskodott a milliárdos, aki egyre biztosabb benne, hogy az előválasztási maraton következő néhány állomásán tarolni fog, s heteken belül megszerzi az elnökjelöltséghez szükséges 1237 delegátus támogatását.

A republikánusoknál ez könnyebben összejön, mivel legtöbb államban a győztes mindent visz elve érvényesül, a második-harmadik hely jelentősége így csak szimbolikus. (A demokratáknál legalább 2383 küldött szavazata kell a demokrata elnökjelölő konvención, ott szavazatarányos a rendszer, de számolni kell a szuperdelegátusokkal, akik maguk döntik el, ki mellé állnak.) Trump mögé eddig 81 küldött sorakozott fel, Rubio és Cruz 17-17-et szerzett. Március 1-én, a szuperkedden rengeteg delegátust lehet gyűjteni, felpörög a verseny.

Trump elégedettségét igazolhatja, hogy az exitpoll-felmérések szerint szélesebb a támogatottsága, mint korábban becsülték. Nevada nem tipikus állam, nagy a lakosság mobilitása, az átlagnál jobban érintette a pénzügyi válság. Az ottani szavazók közül majd minden hatodik elégedetlen a központi kormányzattal, 61 százalék számára fontos, hogy ne a washingtoni establishment tagja kerüljön a Fehér Házba. A milliárdos nem csupán a dühös kékgallérosok, hanem az egyetemet végzettek többsége körében is az élen végzett. A legkonzervatívabb réteg, az evangéliumi keresztények sem Cruzra, hanem Trumpra voksoltak. Még a spanyol ajkú amerikaiak körében is ő volt a favorit, annak ellenére, hogy az illegális bevándorlókat támadja rendszeresen. A demokratáknál szombaton Dél-Karolina a következő állomás. Az államban döntő lehet az afrikai-amerikaiak szavazata. Hillary Clinton 57 százalékon áll, Bernie Sanders szenátort 33 százalék támogatja.

A Telenor digitális oktatási programja, a Hipersuli sikeresen zárta első teljes iskolai félévét. A kezdeményezésben résztvevő diákok, pedagógusok és szülők bevonásával hatástanulmány készül, amelynek eredményei felgyorsíthatják a digitális eszközök és módszerek széles körű bevezetését az oktatásba.