Kordás László;Magyar Szakszervezeti Szövetség;bérajánlat;

- Nincs számszerű bérajánlás

Képtelenek voltak a munka világának képviselői megállapodni az idei bérajánlásról. Az, hogy a felek nem fogalmaztak meg egy ilyen számszerű bérajánlást, semmiben nem segíti a munkáltatói oldalt – mondta lapunk érdeklődésére Kordás László. Ugyanakkor a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASzSz) elnöke távol maradt a tárgyalásoktól, mert az MASzSz nem fogadta el a 2016. évi bérajánlás szövegtervezetét, ezért további megbeszéléseket, illetve módosításokat tartanak szükségesnek. 

A bérajánlást csak a kormány, valamint a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, illetve a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége fogadta el. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának keretei között létrejött egyezség szerint fokozott aktivitással és felelősséggel, differenciált béremelésekkel kell reagálni az átalakuló munkaerőpiaci viszonyokra. Az aláíró felek ajánlják, hogy a lehető legszélesebb körben valósuljon meg béremelés, azzal a kikötéssel, hogy az ne vezessen munkahelyek megszűnéséhez.

Az átalakuló munkaerőpiaci helyzetben a béremelések előreláthatólag az eddigiekhez képest sokkal nagyobb szóródással valósulnak majd meg. Az aláírók az ágazati és a helyi bértárgyalások részvevői figyelmébe ajánlják, hogy 2016-ban a gazdasági növekedés elérheti a 2,5 százalékot, a fogyasztói árszínvonal átlagos növekedése várhatóan 1,6 százalékos lesz. A személyi jövedelemadó kulcsa 16-ról 15 százalékra csökkent, ezért a munkavállalók nettó keresete változatlan bruttó kereset mellett is 1,53 százalékkal nő, illetve a minimálbér, valamint a garantált bérminimum emelkedett az év elején. Javasolták, hogy a munkáltatók éljenek a béren kívüli juttatások alkalmazásának lehetőségeivel.

Nagy pofont kapott a magyar kormány a luxembourgi Európai Bíróságtól. Az Európai Unió legfelsőbb jogi fóruma keddi, jogerős határozatában úgy döntött, hogy nem egyeztethetőek össze az uniós joggal a SZÉP-kártya és az Erzsébet étkezési utalvány rendszer egyes elemei. Azonban a munkavállalók juttatásait pillanatnyilag nem érinti a kormányzatot elmarasztaló döntés.