Szíria;tűzszünet;Iszlám Állam;an-Nuszra Front;

- Előzetes megegyezés a szíriai tűzszünetről

Az Egyesült Államok és Oroszország előzetesen megállapodtak arról a tervről, amelynek értelmében Szíriában szombattól tűzszünet lépne életbe. A megegyezés értelmében a fegyvernyugvás nem érinti az Iszlám Állam (IS), illetve az an-Nuszra Front elleni akciókat. Hírek szerint a tűzszünetre az ellenzék frakciói is igent mondtak.

Az Iszlám Állam vállalta magára a szíriai polgárháború eddigi legvéresebb terrormerényletét. Vasárnap négy pokolgépes robbantás történt Damaszkuszban, a merényletekben legalább 120 személy vesztette életét, közülük kilencvenen civilek voltak. Homszban kettős robbantást hajtottak végre, amely 59 életet oltott ki, jelentette tegnap a Londonban székelő szír emigráns szervezet, az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőcsoportja. Az első híradások 60, illetve 49 áldozatról szóltak.

Damaszkuszban egy túlnyomórészt síiták által lakott külső kerületben történt a négy robbantás, ahol a síiták egyik legfontosabb mecsete, a Szajída Zeináb található. A szent hely azért különleges, mert a hívők szerint Mohamed próféta lányának a sírját foglalja magában. Fatima Ali felesége volt, akit a síiták Mohamed próféta legitim örökösének és első imámjuknak tekintenek. A szíriai háború kezdettől fogva felekezeti jellegű, szunnita-síita konfliktus is volt, mára viszont egyértelműen azzá vált.

Ez volt a 2011 óta tartó szíriai polgárháború legvéresebb terrorcselekménye, a korábbi „rekordot” egy 2012 májusában végrehajtott kettős merénylet tartotta, amikor az al-Kaida szíriai szárnya, az an-Núszra Front robbantott ugyancsak a fővárosban. Akkor 112 ember vesztette életét. Oroszország tegnap elítélte a vasárnapi terrormerényleteket. A moszkvai külügyminisztérium közleménye szerint a történtek választ igényelnek a nemzetközi közösségtől, útját kell állni az IS, az an-Núszra és más terrorcsoportok tevékenységének, hogy a felekezetek közötti viszály kiélezésével ne súlyosbítsák a helyzetet Szíriában és a szomszédos országokban.

Hétvégén ünnepelte 92. születésnapját Robert Mugabe, aki 1987 óta hazája elnöke, előtte pedig, Zimbabwe függetlenségének kivívása után egy ideig kormányfőként szolgált. Két olyan generáció nőtt fel tehát, amely csak őt láthatta a hatalomban. Ám a világ tíz legidősebb államfője mind elmúlt már nyolcvan éves. Akad közöttük, aki tényleges hatalommal rendelkezik, a többség azonban inkább ceremoniális feladatokat lát el.