Bolívia;elnökválasztás;népszavazás;Evo Morales;

- Evo Morales mégsem indulhat negyedszer

Evo Morales bolíviai elnök valószínűleg nem kapott felhatalmazást ahhoz, hogy negyedik hivatali időre is jelöltesse magát. A dél-amerikai országban vasárnap népszavazáson döntöttek arról, hogy az első indián államfő 2019-ben újra indulhat-e az elnökválasztáson. Az első exitpoll eredmények szoros eredményt jeleztek, az Ipsos közvélemény-kutató szerint a szavazók 52,3 százaléka nemmel, 47,7 százaléka igennel voksolt. A Mori felmérése 51-49-es állást mutatott.

Álvaro García Linera alelnök ugyanakkor óvatosságra intett, szerinte „technikai döntetlen” alakult ki, s a szavazatszámlálás után még bármelyik irányba elbillenhet az eredmény. A voksok mintegy harmadának összeszámlálása után azonban úgy tűnt, ennél jóval nagyobb arányban utasították el a választók, hogy Morales elnök további öt évre maradhasson hivatalában. A legfelsőbb választási testület honlapján hétfőn közzétett első hivatalos adatok szerint 63,51 százalék utasította el, hogy az államfő újrázhasson, s csak 36,49 százalék voksolt igennel. Ha a végeredmény megerősíti ezt az arányt, az nagy csapás a bolíviai elnök számára. A populista baloldali politikus 2005-ben a voksok 54 százalékával nyert, 40 éve ő volt az első elnökjelölt, aki abszolút többséget tudott szerezni, megválasztása a latin-amerikai baloldali hullámba illeszkedett.

Morales első útja Kubába vezetett, a néhai venezuelai elnököt, Hugo Chávezt tekintette példaképének. Az ajmara indián államfőt 2009-ben 64 százalékkal választották meg ismét, s 2014-ben is még 61 százalékkal erősítették meg az elnöki poszton. Már két éve is csak egy legfelsőbb bíróság döntés nyomán indulhatott, mivel a 2009-es bolíviai alkotmány csak két terminust engedélyez az államfőnek. Az utóbbi években kormányzatának tagjai több korrupciós ügyben is gyanúba keveredtek, a gazdasági helyzet is romlott, nőtt az elégedetlenség. Morales az El Paísnak azt mondta, meggyőződése, hogy csak ő tudja továbbvinni a reformfolyamatot Bolíviában. Ha a népszavazáson az igenek győznének, 2025-ig maradhatna Morales az elnöki poszton.

Hétvégén ünnepelte 92. születésnapját Robert Mugabe, aki 1987 óta hazája elnöke, előtte pedig, Zimbabwe függetlenségének kivívása után egy ideig kormányfőként szolgált. Két olyan generáció nőtt fel tehát, amely csak őt láthatta a hatalomban. Ám a világ tíz legidősebb államfője mind elmúlt már nyolcvan éves. Akad közöttük, aki tényleges hatalommal rendelkezik, a többség azonban inkább ceremoniális feladatokat lát el.