Műsormagazin;kamara;fülkeforradalom;Szatmáry Kristóf;

- Kamarai csöbör, vödör

A forradalom felfalja gyermekeit, mondotta volt Georg Büchner, a XIX. század első harmadában élt és igen ifjan elhalálozott német drámaíró. Ő ugyan a Nagy Franciára gondolt, de szavai máig érvényesek, ráillenek a Kis Magyar Fülkeforradalomra is. Mára sikerült annyira megtisztítani a terepet mindenféle kétes elemtől, szoclibektől, filozófusoktól, szakemberektől, civilektől, hogy szinte minden szinten megbízható elvtársak kezében a hatalom. Akár elégedetten hátra is dőlhetne a felcsúti stadion díszpáholyában a nárcisztikus erőszak rendszerének (ner) megálmodója és megalkotója csöndes magányában, hiszen gondolatait még meccs alatt sem zavarja szurkolók népes és hangos hada. Ám az új honlapító mégsem pihenhet zavartalan, mert saját hadai esnek egymásnak, más számottevő ellenfél híján. Most éppen a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöki székéért indul harcba két hűséges narancsharcos.

Pedig nem nagy a tét. Egy Kósa Lajos léptékű kormánypárti politikus talán szóra sem méltatná, hiszen neki a KLIK 17 milliárdja sem jelentős összeg, csak afféle működési költség. De hát ahogy a dakota mondás is tartja, aki a kicsit nem becsüli, a nagyot sem érdemli. Így nem csoda, ha a Szatmáry-família és az egykori Vegyépszer vezér, Nagy Elek is lehajolna a budapesti kamara évi rongyos 2 milliárdos költségvetéséért.

Szatmáry Kristóf, a jelenlegi elnök, ki - ha a sors másként rendeli -, talán ma kockás ingben állna egy katedrán a földrajz órán, hisz eredeti végzettsége földrajz tanár, viszonylag ifjú kora ellenére szép pályát befutott. Politikusi karrierjének állomásait nem győzném felsorolni, de még a függetlenségéről és megvesztegethetetlenségéről elhíresült Századvég tudományos műhelyben is felbukkant a neve. Összetartó család az övé. A mama szintén tisztségviselő a budapesti kamarában, de jutott pozíció egyéb rokonoknak, hozzátartozóknak is a szervezetben. Kristóf a kamarai elnökség mellett a csúcsminisztériumban viszi győzelemre a reformok ügyét.

Ellenlábasa az első Orbán kormány "Simicskája", aki akkortájt nem tudott olyan infrastrukturális pályázatot írni, amit ne nyert volna meg. Szerény ember lévén a milliárdok mellé nem magának, hanem néhai író édesapjának kért és kapott Kossuth-díjat a párt és a kormány első emberétől. Neki maga Fekete György, az MMA spiritusz rektora adott aranyérmet kiváló gazdasági tevékenységét is elismerve. A Vegyépszer csődje nem szerepelt a laudációban.

A küldöttek választása ma kezdődik, s három napig tart, az elnökről márciusban dönt a grémium. Kamarai belső források két vízhordó edényt emlegetnek esély latolgatás közben: a csöbröt, meg a vödröt. Úgy vélik, a tagok nagyjából e kettő közül választhatnak majd. Ízlés szerint csöbörből vödörbe, vagy vödörből csöbörbe találhatják magukat.