Élesen bírálta az Orvosok Határok Nélkül (MSF) szervezet vezetője, Massimiliano Rebaudengo a kórház lerombolását. Szerinte célzott támadást hajtottak végre az intézmény ellen. Hozzátette, az akció révén 40 ezer embert vágtak el az orvosi ellátástól. A kórházat rövid időn belül négy találat érte. Az Anadolu török hírügynökség 14 halálos áldozatról tett említést. Többeket egyelőre eltűntként tartanak nyilván. Az MSF szeptember óta nyolc munkatárssal segítette a kórházat.
A londoni székhelyű szíriai megfigyelőközpont szerint a légicsapásokat orosz harci gépek hajtották végre. Ugyanezt állították török források is. Rakétákkal lőtték a lázadók által ellenőrzött Asas városát, itt is legalább egy tucatnyian haltak meg. Más források 19 halálos áldozatról tettek említést. Ahmet Davutoglu török miniszterelnök szerint orosz rakéta okozta a vérfürdőt. Bomba talált el egy a településtől délre fekvő menekültszállást. Bár Szíriában megállapodás született a tűzszünetről, nagyon csekély az esély a fegyvernyugvásra. A török légicsapások Aleppo környékén új helyzetet teremthetnek. A törökök ugyanis azon kurd harcosok ellen lépett fel, akiket az Egyesült Államok is támogat az Iszlám Állam (IS) elleni harcában.
Washington illetve Párizs felszólította Ankarát, azonnal hagyjon fel a támadásaival. Damaszkusz pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsának bevonását követelte, hogy elérje a török akciók felfüggesztését. A felszólítások azonban süket fülekre találtak. Ankara világossá tette ugyanos, hogy támadásainak nem vet véget. Törökország kezében ráadásul igen fontos adu van: a menekülttéma. Ahmet Davutoglu török miniszterelnök egy Angela Merkel német kancellárral folytatott telefonbeszélgetése során több százezer menekült útnak indulásával fenyegetett, amennyiben a kurd harcosok tovább menetelnének előre. Davutoglu ezért úgy fogalmazott, hazája nem engedi meg a kurd Demokratikus Uniópárt (PYD) további agresszív előrehaladását. „A biztonsági erőink a szükséges választ adták, s továbbra is ezt fogják tenni” – hangoztatta.
A PYD, illetve katonai szárnya, a kurd Népvédelmi Egységek (YPG) Észak-Szíria jelentős kurd területeit uralják. Ankara viszont attól fél, hogy amennyiben még jobban megerősödnek a kurdok ebben a régióban, akkor autonóm kurd államot kiáltanának ki, ami elfogadhatatlan lenne Törökország számára. A kurd egységek előrehaladását orosz légitámadásokkal segítik. Ankara számára azért is elfogadhatatlan a jelenlegi helyzet, mert az ország az YPG-t az országban betiltott Kurd Munkáspárt (PKK) szárnyának tartják. Csakhogy a szíriai kurdok a nyugati országok szövetségesei, ami arra utal, hogy a NATO országok a szíriai kérdésben egyre inkább egymás ellen fordulhatnak.
A szíriai kurdok azt közölték, a török támadás ellenére nem fognak meghátrálni. Tarek Abu Zeid, az YPG szövetségese, a Jaish al-Thuwar szóvivője az al-Dzsazírának elmondta, nemrég elfoglalták Aleppo térségében a Menagh légibázist, s már közel járnak a stratégiai fontosságú Tal Rifaathoz. Törökország tegnap cáfolta azokat a vádakat, amelyek szerint katonáik már átlépték volna a szíriai határt – közölte az Anadolu állami hírügynökség. Ismet Yilmaz védelmi miniszter egy parlamenti bizottság előtt azt is elmondta, hogy nem terveznek egy ilyen lépést. Előzőleg Szíria az ENSZ-nek írott levelében állította azt, hogy száz török katona behatolt az ország területére.