Ankara szombaton váratlanul készségét fejezte ki arra, hogy szárazföldi csapatokkal avatkozik be Szíriában az Iszlám Állam (IS) ellen. Törökország Szaúd-Arábiával együtt küldene katonákat a szélsőséges dzsihadistákkal szemben. „Ha születik egy stratégia erre, akkor a két állam megkezdheti a beavatkozást” – jelentette ki Mevlüt Cavusoglu külügyminiszter a Yeni Safak című lapnak, miután részt vett a müncheni biztonságpolitikai konferencián. Előzőleg Rijád is készségét fejtette ki arra, hogy az Egyesült Államok által vezetett koalíció keretében csapatokat küld a szélsőségesekkel szemben. Az ország tegnap harci gépeket küldött a törökországi, incirliki légibázisra.
Ezzel egy időben a szaúdiak azt közölték, meg vannak számlálva Bassár el-Aszad elnök napjai. A szíriai elnök előzőleg késznek mutatkozott ugyan arra, hogy megkezdje a tárgyalásokat a polgárháború lezárásáról, de nem hagyott kétséget afelől, hogy országa élén kíván maradni. Ugyanakkor Adel bin Ahmed al-Dzsubeir szaúdi külügyminiszter elmondta, Aszadnak nem lehet jövője. „Az az ember, aki 300 ezer embert öletett meg és 12 milliót űzött el, tönkretett egy államot, annak nem lehet jövője Szíriában” – fejtette ki. Mint mondta, az IS-nek semmi köze az iszlámhoz. „Ez egy terrorszervezet” – fejtette ki.
Élesen kikelt a Nyugat ellen Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő a müncheni biztonságpolitikai konferencián Szerinte a Nyugat s hazája hidegháborúban állnak. Úgy vélte, mélypontra került a hazája és az EU közötti viszony. Medvegyev óva intett a világméretű konfliktustól. „Valóban szükséges egy harmadik világsokk ahhoz, hogy megértsük: ma együttműködésre és nem konfrontációra van szükségünk?” – fogalmazott az orosz kormányfő.
Elutasítja a menekültek elosztását Európa területén Manuel Valls francia miniszterelnök. Ezzel szembemegy Angela Merkel politikájával. Felszólított arra, hogy minden érintett tartsa magát ahhoz a korábbi megállapodáshoz, amely szerint az EU területén 160 ezer menekültet osztanának el, Franciaország 30 ezer személyt fogadna be.
Utalt a hatvanas évekre, amikor a nukleáris apokalipszis réme fenyegetett. Akkor azonban az Egyesült Államok és a Szovjetunió megértették, hogy az államok és rendszerek közötti háború nem ér annyit, hogy emberek életét veszélyeztessék – tette hozzá. A szíriai konfliktus kapcsán konstruktív hozzáállást ígért hazája részéről. Ugyanakkor hétvégén ismét bebizonyosodott, hogy Oroszország továbbra is bombázza az Aszad-rezsim ellenfeleit. (Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter később azt mondta, félreértették Medvegyev szavait, mert ő nem azt mondta, hidegháború van, hanem azt, el kell kerülni ezt.)
A Münchenben szintén felszólaló John Kerry amerikai külügyminiszter éles támadást fogalmazott meg Oroszországgal szemben. Felszólította a Kremlt arra, változtasson stratégiáján Szíriában. Ő is azt állította, hogy az orosz légicsapások eddig jórészt a rezsim ellenfeleivel szemben irányultak. Mint mondta, sok polgári áldozat is életét vesztette. Kerry bírálta Moszkvát az ukrán konfliktusban betöltött szerepe miatt is, s agresszióval vádolta a Kremlt. Dicsérettel illette ugyanakkor Angela Merkel kancellárt, aki megfogalmazása szerint kivételes bátorságról tett tanúbizonyságot menekültpolitikájával.
Telefonon egyeztetett egymással tegnap Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök a szíriai rendezés érdekében való együttműködésről - jelentette a Ria Novosztyi orosz hírügynökség a Kremlre hivatkozva. Az Interfax hírügynökség jelentése szerint Putyin tudatta Obamával, hogy egységes, nemzetközi terrorizmus-ellenes frontot kellene létrehozni. Putyin és Obama is pozitívan értékelte a müncheni nagyhatalmi találkozót.
Arról nem esett szó, hogy a telefonbeszélgetésen szót ejtettek-e az esetleges tűzszünetről, amint közös stratégiában sem állapodtak meg. A szíriai polgárháború lezárását elérni kívánó nemzetközi csoport még péntekre virradóra állapodott meg a fegyvernyugvásról, amelynek egy héten belül kellene életbe lépnie. Az Iszlám Állam és más szélsőséges csoportok elleni harc azonban folytatódna. A mérsékelt szíriai ellenzék nagyon szkeptikus az esetleges fegyverszünettel kapcsolatban. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter úgy foglalt állást, nem engedhető meg az, hogy folytassa az Aszad-rezsim a brutális támadásokat, miközben a segélyszervezetek a szenvedőknek próbálnak vizet és élelmiszert vinni.