Műsormagazin;USA;elnökválasztás;Hillary Clinton;Bernie Sanders;

- Clinton visszavenné a kezdeményezést

A New Hampshire-i párharc után két nappal újabb tévévitát tartott Hillary Clinton és Bernie Sanders, péntekre virradóra (helyi idő szerint csütörtökön este) a Wisconsin állambeli Milwaukee-ban vívtak meg. Clinton célja, hogy megtörje a vermonti szenátor lendületét a közelgő nevadai caucus, majd a dél-karolinai előválasztás előtt. A volt külügyminiszter ezúttal is azt hangsúlyozta, hogy ő vinné tovább hitelesebben Barack Obama örökségét, nem pedig a megvalósíthatatlan programmal fellépő Bernie Sanders. Mindketten igyekeztek, hogy kerüljék a személyeskedést, de azért volt néhány ütésváltás közöttük.

„Még nincs a Fehér Házban, Clinton asszony!” – figyelmeztette egy alkalommal a 74 éves független szenátor a volt elnök feleségét, aki 1992-től nyolc évig élt a washingtoni elnöki rezidencián. Hillary ugyanis több alkalommal jelen időben beszélt arról, hogy mit tesz majd elnökként.

Összekülönböztek Henry Kissinger megítélésében is, Sanders azt mondta, Hillaryvel ellentétben nem kérné ki a tanácsait, mivel szerinte „minden idők legdestruktívabb” külügyminisztere volt. „Kissinger nem a barátom” – mondta. Clinton viszont hasznosnak tartja, ha több forrásból is kér véleményt, Kína kérdésében pedig jobb helyre nem is fordulhatna. Megjegyezte, ideje lenne, ha Sanders elárulna valamit saját külpolitikai programjáról.

Clinton Sanders szemére vetette, hogy keményen bírálja Obama örökségét. „Ezt egy republikánustól várnám el, de nem egy, a demokrata jelöltségre pályázó politikustól” – mondta Hillary. Sanders szerint ez „övön aluli ütés volt”, hiszen ő jó barátságban van Obamával, s egyébként sem ő volt az, aki 2008-ban megküzdött vele a demokrata elnökjelöltségért. Obama volt szóvivője, Jay Carney a New Hampshire-i vereség után úgy nyilatkozott, a demokrata elnök Hillary Clinton jelöltsége mögött áll, még ha nem is akar e kérdésben nyilvánosan állást foglalni.

Hillaryt megrendítette a vártnál súlyosabb New Hampshire-i vereség, de azt reméli, az előválasztási folyamat elkövetkező állomásain nála lesz az előny. Érzi ezt Bernie Sanders is, akinek igen alacsony a támogatottsága az afrikai-amerikaiak, spanyol ajkú amerikaiak körében. New Hampshire után Sanders útja New Yorkba vezetett, ahol a fekete közösség egyik tekintélyes tagjával, Al Sharpton tiszteletessel találkozott, aki azonban előbb Clintonnal is tárgyalni akar, mielőtt döntene, melyikük mellé áll. Hillary Clinton mögé sorakozott fel ugyanakkor a kongresszus afrikai-amerikai képviselőcsoportja, ez igen fontos támogatás Dél-Karolina előtt, ahol február 27-én szavaznak majd. A déli állam lakosságának mintegy harmada afrikai-amerikai. Clinton 2008-ban veszített ott, de most győzelemben bizakodik, a felmérések szerint 62 százalékon áll, míg Sanders szenátort 32 százalék támogatja. Vermontban, február 20-án azonban ismét Sanders lehet a favorit.

Megtalálták a bajor vonatkatasztrófa harmadik fekete dobozát is, de sajnos sérült állapotban - tudta meg a veol.hu. Jelenleg próbálják kinyerni az adatokat. A háromból két tachográf értékelése után még nincs bizonyíték arra, hogy figyelmen kívül hagyták-e a jeleket. A következő lépésben a rádióüzeneteket vizsgálják meg.