film;Oscar-díjátadó;Kódjátszma;köszönőbeszédek;Dana Perry;

Graham Moore forgatókönyvíró
FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Módosulnak a köszönőbeszédek az Oscar-gálán

Szeretnék, ha az idei évtől változnának az Oscar-díjakat átvevő személyek köszönőbeszédei, közölte az amerikai filmakadémia. Az összes kategória jelöltjeinek előzetesen le kell adnia egy listát, amelyen azoknak a személyeknek, szervezeteknek és cégeknek a nevét tüntetik fel, akiknek az Oscar-díjat nyert művész köszönetet kíván mondani.

A szervezők a díj átvételét követően a színpad felett elhelyezett vásznon levetítik a neveket, ezzel igyekezve arra tendálni a művészeket, hogy a köszönőbeszédjük java ne csak a monoton névfelsorolással teljen. Köztudott, hogy általában a díjazottak elsősorban családjuknak, alkotótársaiknak, támogatóiknak mondanak köszönetet, ritkábban szólnak eredeti gondolatokról, személyes történetekről. A 2014-es gálán az egyik rövidfilmért díjazott producer, Dana Perry éppen tizenöt esztendős fia öngyilkosságáról kezdett el beszélni, de nem fejezhette be a történetét, mert lejárt az ideje.

A tavalyi évben a Kódjátszma című filmért a legjobb forgatókönyv Oscar-díjával kitüntetett Graham Moore forgatókönyvíró az utóbbi évek egyik legmegkapóbb beszédével rukkolt elő, arról mesélt, hogy kamaszként annyira értelmetlennek látta helyzetét, hogy önkezével akart véget vetni életének, majd mindenkit arra buzdított, hogy ne féljen attól, ha az átlagtól eltérőnek érzi magát. Az idei Oscar-gálán Wagner Valkűrök lovaglása című művével érzékeltetik, ha valakinek lejárt az ideje.

A Coen-fivérek Ave, Cézár című komédiájának bemutatójával nyílik meg ma este a 66. Berlinale, ahol Meryl Streep elnökletével dönt majd a nemzetközi zsűri, hogy a 18 versenybe meghívott játékfilm közül melyik érdemli ki a február 21-i díjosztógálán az Arany- illetve Ezüst Medve-díjat. Fliegauf Bence rendezése a Fórum programban, Bucsi Réka rövid animációja a kisfilmek között mutatkozik be Európa szezonnyitó filmfesztiválján.