Meryl Streep négy éve vette át Berlinben az Arany Medve-életműdíjat, most pedig életében először itt vállalt zsűri elnökséget. Hagyományosan a Berlinale indítja Európában a fesztiválszezont, így a Coen-testvérek Ave, Cézár című komédiájának ma esti bemutatója az idei év filmes eseményeinek európai nyitógálája is egyben. A héttagú zsűri 18 játékfilm teljesítményét értékeli, habár február 21-ig huszonhárom filmet mutatnak be a hivatalos programban. A felsorolt alkotások közül 19-nek Berlinben lesz a világpremierje.
Az avantgardok szekciójában mutatkozik be Fliegauf Bence legújabb játékfilmje, a Liliom ösvény. A magyar világpremierre a Fórum nevű programban kerül sor, ahol az új filmes eszközök, új szemlélet, új formák jegyében született művek kapnak helyet. Fliegauf a Fórumban szerepelt és díjakat nyert a Rengeteg, illetve a Dealer című filmjével. A Liliom ösvény történetében anya és fia lázasan vetik bele magukat a mesékkel és titkokkal teli mindennapokba. Az anya meséről mesére avatja be fiát a múltba. Az anyát (az igazságtalanul ritkán filmező) Stefanovics Angéla játssza, a filmet Lovasi Zoltán fényképezte a Duna holtágán és a budai hegyekben.
A tucatnyi szekcióban bemutatkozó, megközelítően mintegy négyszáz film között szerepel egy másik magyar alkotás is, Bucsi Réka Love című rövid animációja. Bucsi két éve mutatkozott be éppen a Berlinalén a Symphony No. 42 című diplomamunkájával, amely azután végigjárta a világ fesztiváljait, s az elsőfilmes alkotó eljutott egészen az Oscar előszobájának küszöbéig, azaz a jelölést megelőző szűkített listáig. Love című második filmje hasonlóan varázsolós, szürreális mese, akárcsak az első: egy távoli bolygó elkezd átalakulni és ezzel hatni kezd az élőlényekre.
Dieter Kosslick fesztiváligazgató úgy jellemezte az idei válogatást, hogy miután a Berlinale őrzi a hagyományosan politizáló jellegét, a programokban kiemelt figyelmet kap a menekült kérdés. A játékfilmek versenyébe így került be például az olasz Gianfranco Rosi dokumentumfilmje, a Fuocoammare. Egy 12 éves kisfiú szemén keresztül láttatja a Lampedusa nevű apró szigetet, amely az Afrikából Európába menekülő sok százezer ember reményeit testesíti meg. Lélekvesztőkön érkeznek a béke, a szabadság, az élet reményében, de sokukat holtan húzzák ki a kis sziget lakói a tengerből. Nap mint nap folyik az érkezők mentése, a szigetlakók így lesznek napjaink legnagyobb tragédiájának szemtanúi.
Berlin híres a sok kultúrát befogadó, barátságos légköréről, természetes, hogy a fesztiváligazgató idén fontosnak tartotta kiemelni a segítőkész gesztusokat. A fesztivál a menedéket kérők számára naponta felkínál ingyen belépőket és meghívásokat vetítésekre, s különböző eseményekre. Érdekes elképzelés született: felkérik a fesztivál résztvevőit, jelentkezzenek egy személyes programba, amelyben egy-egy menedék kérőt lehet partnerül fogadva navigálni a fesztiválon meg a városban. A személyes kapcsolat teremtésén túl gyűjtést is szerveznek, a fesztivál helyszínein elhelyezett pénzgyűjtő alkalmatosságokba lehet elhelyezni a szétszakadt családok egyesítését segítő adományokat.
A biztonság érdekében ugyanakkor a meghívottakat jó előre figyelmeztették, hogy nagyobb méretű táskával, bőrönddel nem lehet a fesztiválközpontoknak számító épületekbe belépni, a nagy csomagok elhelyezésére külön megőrzőt alakítanak ki. (A nem is olyan messzi múltban, amikor a tüntetésektől hangos Berlin terrorveszélytől tartott, volt már pár fesztivál, amikor szigorú ellenőrzésnek vetettek alá minden fesztiválozót a mozikban, miután egy erős füsttel járó bombariadón is átestünk hajdanán.)
A versenyfilmek rendezői között van néhány várakozást ébresztő alkotó. Egyikük Spike Lee, az Oscar-gála bojkottjára felszólító rendező, aki Chi-Raq című filmjében Lüszisztraté ókori történetét dolgozza fel sok iróniával és még több zenével, és olyan színészekkel, mint Wesley Snipes, John Cusack és Samuel L. Jackson. A dán Thomas Vinterberg nevét nem csak a Dogma 95 alapítói tevékenysége fényesíti, hanem híres filmje, A születésnap, illetve legutóbbi nagyszerű munkája, A vadászat is, amellyel az Oscar-jelölésig jutott. Most Berlinben lesz látható Kollektivet (Kommuna) című új filmje, amelyben egy megörökölt hatalmas vidéki udvarházba költözik össze egy csapatra való barát, hogy közösségben élvezzék az együttlét előnyeit. Természetesen mindenféle váratlan esemény, szerelmi szál bonyolítja az együttélést.
A Senki földje című első rendezésével a cannes-i díj után Golden Globe-ot és Oscar díjat nyert jugoszláv Danis Tanovic három éve két Ezüst Medvét is hazavitt az Epizódok egy vasgyűjtő életéből című dokumentarista stílusú munkájával, most Halál Szarajevóban című új rendezését mutatja be a fesztivál. A film szatirikus parabola az I. világháborút kirobbantó merénylet évfordulójára emlékező összejövetellel és egy szarajevói szálloda dolgozóinak zűrzavarba torkolló sztrájkjával. A francia André Téchiné már öreg rókának számít Berlinben, a Quand on a 17 ans (17 évesen) című filmje már a harmadik, amely itt versenyez.
Két rivalizáló gimnazista srácról hozott történetet, akik szeretnék megérteni az érzelmeiket. A versenyben mutatják be a Berlinale leghosszabb, nyolc óra hosszú filmjét, amelyben Lav Diaz fülöp-szigeteki független filmes a 19. századi spanyol gyarmatosítókkal szemben alakuló hazafias ellenállásról mesél. (Biztatásul: korábbi filmje csak öt és fél órás volt, s elnyerte vele a locarnói fesztivál Arany Oroszlánját.)
Filmsztárokban nem lesz hiány, csak a Coen-testvérek nyitófilmjében olyan fényes társaság futott össze, mint Josh Brolin, George Clooney, Ralph Fiennes, Tilda Swinton, Frances McDormand, Scarlett Johansson. A Genius című angol versenyfilmben szerepel Colin Firth, Jude Law és Nicole Kidman, de feltűnik a vásznon Emma Thompson (Halálodra magad maradsz), Gerard Depardieu (Saint Amour) és Isabelle Huppert (Things to Come) is. Az Arany Medve-életműdíjjal idén Michael Ballhaus német operatőrt tüntetik ki, aki többek között Rainer Werner Fassbinder, Martin Scorsese és Francis Ford Coppola filmjeit fotografálta. Tiszteletére ezek közül tíz remek mozidarab is szerepel a Berlinale programjában.