Elképzelni sem tudjuk, mi kivetnivaló van abban, hogy mint az Átlátszó másfél éves pereskedése után megtudhattuk, a Szépművészeti Múzeum tíz, összesen 292,5 millió forint értékű festményt adott kölcsön, egyenként havi nettó 15 ezer forintért, három hónapra, a személyiségi jogok védelmében - valakiknek. A képek a Habony Árpád és köre körül lebegő belvárosi Szerb utca 9. szám alatti szellemház egyik bérelt lakásában (úgy is, mint raktár) lóghattak a falon, a betérők épülésére.
Csodálkozzon ezen az, akit nem anya hozott a világra, s nem látja be, mindez teljesen normális egy olyan országban, amelynek vezetése nem új középosztályt, hanem a legnemesebb szándékkal új arisztokráciát tenyészt a megvetett, tudatlanságban dagonyázó, közegészségében megroppantott tömeg nyakába. Az ő érdekében.
Coki. Ez az új arisztokrácia ugyancsak parvenü, de nekünk ez jutott. Ne méltatlankodjunk az újgazdagodott jöttmentekkel, akik az előkelőbb társadalmi rétegek szokásait vélik utánozni. Még mindig jobb, hogy a Szerb utcában teszik, mintha Ibizán tévelyegnének. Még mindig jobb, ha boldog ősként nem hazai tanodák kalodájába terelik a gyerekeiket, hanem Svájcban palléroztatják őket, hogy aztán hazatérve udvari szolgálatba léphessenek. Ez az udvar ugyan megrekedt a 20. század első felének király nélküli királyságánál, s még véletlenül sem kalandozott el a 21. század trónfosztó nemességéig, de így is alig várjuk már, hogy a Kormányzó felbukkanjon a Karmelita kolostor lépcsőin, vagy a Sándor palota termeiben, hogy sírva röhöghessünk - magunkon.
Ha jól emlékszünk a felvilágosodás hajnalán a polgárság elrabolta/megkapta az egyháztól, az arisztokráciától a művészetet, hogy tömegesen megpillanthassa benne a világot. Ha jól értjük, most a Szerb utca 9. alatt követeljük, nyissák meg előttünk a lakásgalériát, vagy csatlakozunk a nyughatatlan Juhász Péterhez, és levelet fogalmazunk a hajdan volt közgyűjteménynek, adjanak már nekünk is kölcsön néhány festményt. Becsszóra, úgy vigyázunk rájuk, mint Orbán arisztokratái. Ha pedig a kiperelt képeket összegyűjtenénk, kikiálthatnánk a Köztársasági Szépművészeti Múzeumot, ahol mindenki hozzájuk férhetne. Szabadon. Ez a kérdés, válasszatok.