A következő egy évben lakást vásárolni vagy építeni biztosan szándékozó háztartások száma 41 százalékkal, az ezt valószínűleg választóké 18 százalékkal emelkedett a tavaly októberihez képest, ami hétéves csúcsot jelent - ismertette Petz Raymund, a GKI ügyvezető igazgatója.
A válaszadók nagy többsége szerint az év elején hatályba lépett lakáspolitikai intézkedések pozitívan hatnak a lakásépítésre, 36 százalék szerint jelentősen, 43 százalék szerint kissé növelik azt, és csak 21 százalék szerint nem lesz érdemi hatása 2016-ban. A válaszadók 80 százalék szerint idén áremelkedést idéz elő a csok, kétharmaduk szerint hosszabb távon is drágítja az ingatlanokat. Az új építésű lakások árai a várakozások szerint a következő egy évben a korábbinál jóval erőteljesebben, 5-8 százalékkal emelkedhetnek.
Petz Raymund a Népszava kérdésére elmondta, hogy a tavalyi 8 ezer új lakásnál idén a csok hatás miatt talán 2-3 ezerrel épülhet több, s 2017-ben az új lakóingatlanok száma elérheti a 14-15 ezret is, de ez még mindig csak töredéke az ezredforduló utáni években elért 40 ezernek. A hiteligényeket visszafogja, hogy a bankok és az ügyfelek is jóval óvatosabbak lettek az elmúlt néhány évben, köszönhetően a devizahitelezés kudarcának.
Vadász Péter, az MGYOSZ társelnöke megjegyezte, inkorrektnek tartja az új lakásoknál az építési engedélyezés eltörlését, ráadásul a csok sok igénylőjét csalódás érheti, mert a tucatnyi szakhatósági engedélyre ezután is szükség lesz. Nem úszható meg többek között a gáz, a villany, a csatorna, a környezetvédelmi szakhatóságok felkeresése.
Az ingatlanfejlesztésben is érdekelt szakember arra is felhívta a figyelmet, az sem mindegy, hogy a csok-osok mikor jutnak a támogatáshoz, illetve a kedvezményes hitelhez. Amíg nem szerzik meg a bank jóváhagyását, addig a beruházók nem igen fognak foglalkozni a csok-os ügyfelekkel. A építési szakma is várja az e hétre ígért rendeleteket, mert úgy látják, hiába a türelmetlenség a kormányzat részéről, ez a program kidolgozatlan és egyelőre sok buktató van benne.
A kormányzat által feltételezett építési boomot fékezheti az egyre súlyosabb szakember hiány is. Az MGYOSZ társelnöke lapunknak megemlítette, korábban csak pénzkérdés volt, hogy lesz-e elegendő szakmunkás egy-egy építkezésen. Tavaly azonban a szakemberhiány miatt az egyik építkezésük április és október között előbb lelassult, majd le is állt, ugyanis akikkel korábban dolgoztak, vagy nem voltak már megtalálhatók, vagy külföldön vállaltak munkát.
Az MSZP szerint a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) ugyanolyan csapdává válhat, mint az első Orbán-kormány által engedélyezett devizahitelezés. Korózs Lajos, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője ezt azzal magyarázta, hogy a (gyerek)vállalások nem teljesítése esetén komoly büntetések kapcsolódnak a csokhoz és az emellé felvett hitelhez. A jegybanki alapkamat ötszörösével kell visszafizetnie a támogatást annak, aki nem tudja teljesíteni a vállalt gyerekszámot, vagy időközben elválik.