Erica Schulte és Ashley Gearhardt, a University of Michigan kutatói tanulmányukban azt javasolják, hogy a magasan feldolgozott élelmiszerek farmakokinetikai ( a gyógyszerek szervezeten belüli "sorsával" foglalkozó tudomány) tulajdonságait jellemző értékek legyenek nyilvánosak, például tegyék közzé az adott adag töménységét vagy a felszívódás sebességét, ahogy a tiltott drogoknál szokásos. Továbbá adják meg a zsír- és a gyorsan felszívódó, finomított szénhidrát-tartalmat.
A szerzők a függőséget olyan tényezőkkel jellemzik, mint az adott élelmiszer fogyasztása feletti irányítás elvesztése, a folytatólagos fogyasztás a nyilvánvaló negatív következmények ellenére, és a fogyasztás mértékének visszafogására való képtelenség a szándék ellenére. A tanulmányba 504 résztvevőt vontak be, akik segítettek értékelni, hogy mely élelmiszereknek a legnehezebb ellenállni.
Az ételfüggőség egy meglepő vizsgálattal kideríthető.
A tanulmány szerint ugyanis az élelmiszerek ízére adott örömreakciónkat egy egyszerű és olcsó szemészeti vizsgálattal ki lehet mutatni!.
"Bár az elhízás számos okra vezethető vissza, de bizonyos ételek kiválthatnak addiktív választ egyeseknél, ami pedig nem szándékos túlevéshez vezethet" - írják a szerzők. Az egyes élelmiszerek függést okozó erejének megállapítása érdekében megkértek 120 egyetemi hallgatót, hogy töltse ki a Yale élelmiszer-függőség tesztjét. A diákok ezután 35 közönséges élelmiszer képét láthatták, amelyeket párban mutattak be, és azt kérték tőlük, hogy azokat válasszák ki, amelyek szerintük függőségszerű táplálkozási viselkedést eredményezhetnek. Nem meglepő, hogy olyan élelmiszereket juttattak a skála élére, amelyeknek nagy a zsírtartalma és magas a glikémiás terhelése. Az eredmény összhangban van állatkísérletekkel, amelyek kiemelik a dopamin szerepét, agyunk jutalmazó vegyületét, ez gyakran összekapcsolódik a függőséggel.
A szerzők azonban nem voltak meggyőződve róla, hogy megoldották volna a leginkább függőséget okozó élelmiszer titkát. Ezért további 384 embert arra kérték, hogy online értékelés keretében számoljanak be a függőségükről egy skála segítségével, ahol 1-től 7-ig osztályozhatták az élelmiszereket.
Egyértelműen a pizza győzött. Az átlagos pontszáma 4,01 volt.
Ezután következett csak a csokoládé és a chips egyaránt 3,73-as mutatóval. Számos más - magasan feldolgozott cukorban, vagy zsírban vagy mindkettőben gazdag - élelmiszer szorosan követte a dobogósokat. A függőségi skála alján az uborka, sárgarépa és bab triónak jutott, ezeknél még a víz is magasabb értéket kapott. ( forrás: Házipatika.com)