A problémát jelenleg a Sió-zsilip megnyitásával próbálják kezelni, mindazonáltal úgy tűnik, ez kevés lehet. A vízszint csak lassan csökken, s már egy kisebb széllökés is áradáshoz hasonló állapotokat idézhet elő.
Lombár Gábor Balatonfenyves polgármestere szerint ezért a helyzetet csak úgy lehetne megoldani, ha haladéktalanul megteremtenék azokat a feltételeket, amelyek lehetővé tennék, hogy a tóban bármikor magasabb lehessen a vízszint 120 centiméternél. Így az alacsonyabban fekvő települések sem szenvednének súlyos anyagi veszteségeket.
A Balatonfenyvesen lakók többsége egyébként azt mondja: a legnagyobb baj az, hogy a város közműveit a 100 centiméteres vízálláshoz tervezték. Így ha ennél magasabb a vízszint akkor könnyen előfordulhat, hogy a csatornákból visszafelé kezd folyni a szennyvíz annak minden kellemetlenségével együtt. Nem beszélve arról, hogy ezzel a lakóházak alapjai is folyamatosan áznak, ami balesetveszélyhez vezethet. A magas víz nem csak ezen a településen, hanem Zamárdiban is komoly problémát okoz. Itt az erős szél miatt a megemelkedett víz már kilépett a tómederből és elárasztotta a partot.
A vízügyi szakemberek szerint a Balaton magas vízszintje nem mondható szélsőségesnek. Szerintük a magasabb állás, az ilyenkor megszokottnál enyhébb időjárásnak köszönhető, illetve annak, hogy nagyon sok csapadék esett a vízgyűjtő területekre.
A múltban többször is volt arra példa, hogy a Balaton kilépett a medréből. Két évvel ezelőtt volt az egyik legsúlyosabb helyzet a tó partján - több helyen is, így Keszthelyen, Balatonmáriafürdőn és Balatonfenyvesen is óriási károkat okozott a víz.
Az ATV riportját ide kattintva nézheti meg!