;

USA;elnökválasztás;tévévita;

- Demokrata tévévita: élesedik a hangnem

Hillary Clinton és Bernie Sanders eddigi legkiélezettebb vitáját folytatta péntekre virradóra (helyi idő szerint csütörtökön este) a New Hampshire állambeli Durham-ben, az MSNBC szervezésében.Először vitáztak kettesben, Martin O’Malley volt marylandi kormányzó Iowa után kilépett az elnökválasztási versenyből.

Sanders a vitában közölte, nagyon büszke arra, hogy ő az egyedüli jelölt, aki nem fogad el nagy pénzügyi támogatóktól adományokat, aki mögött nem áll olyan szuper PAC (politikai akció csoport), amely korlátlanul kaphat kampánytámogatást. A vermonti szenátor ezúttal is bírálta Clintont a Wall Street-i cégekhez fűződő kapcsolatai miatt. Sandersnek feltették a kérdést, vajon progresszív politikusnak tartja-e Barack Obamát. Clinton emlékeztette, Obama is elfogadott nagy cégektől, bankoktól kampánypénzeket.

Clinton igyekezett rámutatni, bármennyire is kecsegtető ígéreteket tesz Sanders, ha ő kerülne az elnöki székbe, nem tudná megvalósítani. Sem az ingyenes felsőoktatás , sem az általános, ingyenes egészségügyi ellátás bevezetéséhez nem lenne meg a fedezet.

Sanders elismerte, hogy volt külügyminiszterként Clintonnak nagyobb a külpolitikai tapasztalata, ezzel szemben neki jobb a politikai ítélőképessége. A szenátor arra a kérdésre, hogy mit kezdene a még mindig Afganisztánban állomásozó, mintegy 10 ezer amerikai katonával, elismerte, hogy nem vonhatná ki az egységeket egyik napról a másikra, mivel a tálibok visszatérése előtt nyitná meg az utat. Clinton úgy nyilatkozott, elnökként sem Irakban, sem Szíriában nem vetne be amerikai szárazföldi csapatokat.

A volt First Lady rászólt vetélytársára, hagyjon fel a lejárató kampánnyal, mondja meg egyenesen, ha valami nyomja a lelkét. Lapjelentések szerint Sanders munkatársai titkos „újraszámlálást” folytatnak Iowában, településről-településre ellenőrzik a jelölőgyűléseken leadott szavazatokat. Clinton közölte, áll elébe az újraszámlálásnak, nem ellenzi a voksok auditálását. A CNN/WMUR friss felmérése szerint New Hampsire államban Sanders fölénye tovább nőtt, 61 százalékot érhet el, miközben Clintonra 36,5 százalék készül szavazni.

Évek óta mindent megtesz az Európai Unió volt hat szovjet tagköztársaság megnyeréséért, de erőfeszítései dacára sem működik a Keleti Partnerség program. Egyesek már nyíltan kikosarazták Brüsszelt, az EU-tagságra leginkább vágyó két állam, Ukrajna és Moldova az összeomlás szélére sodródott. Mindkét állam a korrupció és az oligarchák foglya, amin egyelőre az Unió sem tud segíteni.