Budai Vár;újjáépítés;

A lovarda épülete a háború után teljesen elpusztult FOTÓ: FORTEPAN

- Újjáépítési hullám a budai várban

Még ebben a kormányzati ciklusban újjáépül a budavári lovarda, a Főőrségi épület és a Stöckl-lépcső, és a tervek szerint 2018-ig rekonstruálják a palota Szent István-termét is - számolt be az Országgyűlés Kulturális bizottságának pénteki ülésén L. Simon László. A Miniszterelnökség államtitkára emlékeztetett arra, hogy az egykori királyi székhelyek hasznosítására vegyes példák vannak Európában: egyes paloták kizárólag kulturális-turisztikai, míg más épületek részben kormányzati funkciókat is ellátnak.

A Budavári palotáról szólva kiemelte, hogy annak középkori emlékei jelenleg nagy részben nem láthatók; ezeket szeretnék most feltárni, és egy földalatti múzeumban bemutatni. A projekt célja a várfalak felújítása, az akadálymentesítés, a várkertek revitalizációja és a közlekedés újragondolása is.

A minisztériumok várba költöztetéséről a kormány alapos döntést hozott: a Karmelita kolostor nagy része régóta irodaként működik, a Nemzetgazdasági Minisztérium leendő székhelye szintén számos irodának ad otthont. Még ebben a ciklusban meg fog nyílni új helyén a Nemzeti Táncszínház, ami új lendületet fog adni a Millenáris Parknak - mondta az államtitkár.

Rekonstrukciók

- Csikós udvar és a lovarda - alattuk áprilisra elkészül egy új mélygarázs
- fölötte épül újjá az 1972-ben lebontott Főőrségi épület
- a Stöckl-lépcső és egy rejtett mozgólépcső a gyalogos megközelíthetőséget biztosítja a Tabán felől
- a háború után megsemmisített Szent István-terem helyreállítása
- új mélygarázs épül a Szabó Ilonka utca felől a Halászbástya alatt, ahonnan lifttel lehet feljutni a Mátyás-templomhoz
- a Lovas utcánál új mélygarázs épül

Költségek

A projekt előkészítése, tervezési, tudományos és régészeti munka 1,5 milliárd
A lovarda felépítése 2 milliárd
A Főőrségi épület és a Stöckl-lépcső 3,6 milliárd
A Nemzeti Hauszmann Terv végrehajtása (pl. a könyvtár Budapest határain kívül felépítendő külső raktárbázisa) 3,4 milliárd
A lovarda alatti mélygarázs 1,5 milliárd
A Budapesti Történeti Múzeum egyes részeinek kiköltöztetése a Kiscelli Múzeumba 317 millió
Az egykori Karmelita kolostor rekonstrukciója 5 milliárd

Nem tudni, hová vezetnek majd a tanártiltakozások, hiszen a közoktatási rendszerben olyan nagy horderejű változtatásokra lenne szükség, amelyeket a jelenlegi kormány biztos, hogy nem fog meglépni - véli Trencsényi László. A Magyar Pedagógiai Társaság ügyvezető elnöke, a Hálózat a Tanszabadságért mozgalom alapítója szerint a tüntetők új harcmodort vettek fel, s a megmozdulások akár kormányválságot is előidézhetnek. Ugyanakkor az is lehetséges, hogy a hatalom felmorzsolja az ellenállást. De ha így is lesz, tanárok, diákok, szülők tömegei 2018-ban tudni fogják, hova ne húzzanak ikszet.