A Hoszni Mubarak rendszerének véget vető 2011-es forradalom ötödik évfordulóján, január 25-én a belvárosban eltűnt Giulio Regeni holttestét tíz nappal később találták meg Kairó peremén. Ügyészségi és egészségügyi források szerint a 28 éves diák teste elnyomott cigarettacsikkek, erős ütések és éles tárggyal okozott vágások nyomait viselte. Az előzetes vizsgálatok szerint Regeni lassú és fájdalmas halált halt.
Az évfordulóra tervezett tüntetések megelőzése érdekében már hónapokkal korábban megkezdődtek a biztonsági intézkedések. Potenciális forradalmárként számon tartott fiatalokat vettek őrizetbe, külföldieket figyeltek meg. A média által jelentősen befolyásolt egyiptomi közvélemény rendszerint ellenséges külföldi érdekeket okol az országot érő csapásokért, sokak szerint a 2011-es felkelés mögött is külföldi összeesküvés állt.
Az al-Jóm asz-Szábe című napilap szerint a gízai tartományi nyomozóhatóság igazgatója, Háled Salabi úgy véli: közúti baleset okozhatta az olasz diák halálát. Az al-Maszri al-Jóm című újság viszont arról adott hírt, hogy a tábornok elrendelte az országban tevékenykedő iszlám szélsőségesek esetleges szerepének kivizsgálását is az ügyben. Tavaly nyáron ugyancsak a főváros peremén raboltak el dzsihadisták egy horvát állampolgárt, akit később megöltek.
Giulio Regeni a Cambridge egyetem doktorandusza volt, szeptember óta élt Kairóban, ahol a rendszerellenes tömeges megmozdulásokban jelentős szerepet játszó egyiptomi munkásszövetségeket kutatta. Családja szerint néhány nappal eltűnése előtt lánytestvérével beszélt telefonon, akinek felháborodva mesélt az egyiptomi politikai aktivisták letartóztatásairól.
Az ügyészség eközben elrendelte annak kivizsgálását is, hogy a meztelen alsótesttel megtalált Regeni szexuális támadás áldozatává vált-e. Egyik barátja az al-Maszri al-Jómnak cáfolta azokat a feltevéseket, hogy Regeni meleg lett volna. Külön kiemelte, hogy nemrég tért vissza Kairóba hazájából, ahol a barátnőjét látogatta. Amr Aszaad azt is elmondta, hogy a biztonsági szervek kihallgatták, és egyebek mellett Regeni politikai nézeteiről és tevékenységeiről kérdezték.
Félő, hogy negatív hatással lesz a két ország kapcsolatára, ha bebizonyosodik, hogy a rendőrségnek köze van a gyilkossághoz - mondta az al-Bavvába című napilapnak a kairói olasz nagykövetség egyik meg nem nevezett tisztségviselője, hangsúlyozva: Kairónak világosan és nyíltan kell kezelnie és meg kell osztania Rómával a tragédiával kapcsolatos nyomozás eredményeit. Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök telefonon biztosította az olasz miniszterelnököt Kairó teljes körű együttműködéséről.
Pénteken fokozott biztonsági jelenlét mellett temetési szertartást tartottak egy kairói olasz templomban Regeni családtagjainak és barátainak részvételével. A misét bemutató pap hangsúlyozta: Regeni az igazságot kereste.