atomerőmű;sugárzás;Fukusima;

- Csökkent a sugárzás Fukusimánál

Csaknem öt évvel a 2011 márciusi földrengést, illetve szökőárt követő atomkatasztrófa után jelentősen csökkent a sugárzás a Fukusima Daiicsi atomerőmű 80 kilométeres körzetében. A japán nukleáris szabályozó hatóság által közzétett adatok szerint 2011 novembere és 2015 szeptembere között 65 százalékkal esett vissza a sugárzás szintje.

Japánt rekordnagyságú, 9-es erősségű rengés rázta meg, amely hatalmas cunamit váltott ki, s a tenger partjára telepített erőmű ilyen nagyságrendű természeti csapásra nem volt felkészülve, noha az üzemeltetőt, a TEPCO áramszolgáltatót előzetesen felszólították a biztonsági intézkedések javítására. Az atomerőmű hat reaktorblokkja közül három leolvadt, az 1986-os csernobili óta a világon ez volt a legsúlyosabb nukleáris baleset. Mintegy 300 ezer embert kellett kitelepíteni a térségből.

Az atomerőműtől északnyugatra 2011 végén óránként 19 mikrosievert fölötti, délnyugatra óránként 0,5 és 1,9 mikrosievert sugárzást mértek. Azóta mindkét érték jelentősen visszaesett, nagyjából 0,1 mikrosievert körüli Mijagi prefektúrában, Fukusima prefektúra déli, illetve Ibaraki prefektúra északi részén. A japán atomenergia ügynökség évente helikopterről lebocsátott eszközzel, a földfelszín felett 1 méteres magasságban méri a sugárzás szintjét.

Másodjára szembesült általános sztrájkkal Alekszisz Ciprasz kormánya, a tegnapi demonstráció a korábbi időszakot idézte. A görög fővárosban ugyanis ismét erőszakba torkollt az általános sztrájk.