Merkel tulajdonképpen megismételte álláspontját, amelyet hétfőn Berlinben sajtótájékoztatón ismertetett Petro Porosenko ukrán államfő jelenlétében. Akkor leszögezte, nem adottak a politikai rendezés feltételei, az Oroszország elleni uniós szankciók feloldása pedig mindaddig elképzelhetetlen, míg a minszki tűzszüneti egyezmény gyakorlatba átültetése akadozik. Merkel ugyanakkor azt is jelezte, hogy az ukrán parlamentnek is el kell fogadnia a tűzszüneti egyezményben vállalt kényes és nehéz döntéseket. (Kijev a donyecki és luhanszki területek különleges státusának, széleskörű autonómiájának biztosítását vállalta, de a vonatkozó törvények késnek.)
A minszki megállapodást német és francia közvetítéssel írták alá, a békefolyamatot azóta is segíti Angela Merkel és Francois Hollande francia államfő. Merkel ezúttal is a francia elnök tanácsadójának jelenlétében tárgyalt Porosenkóval, nyilatkozatában pedig hangsúlyozta, hogy Németország és Franciaország a minszki folyamat előmozdítására törekszik. Közölte: Berlin folytatja Ukrajna gazdasági, pénzügyi támogatását. Erre égető szüksége is van Kijevnek, mert mint Jurij Lucenko a Porosenko Blokk parlamenti frakcióvezetőjének tegnapi ismertetéséből kiderült, a donbászi régió megszállásával és az orosz piaci blokád következtében Ukrajna gazdasági teljesítményének felét elveszítette.
A 2014 áprilisában kirobbant kelet-ukrajnai konfliktusban az ENSZ hivatalos adatai szerint több mint 9 ezer ember vesztette életét, mintegy húszezren megsebesültek. Kijev szerint Oroszország 8500 katonát küldött a térségbe, amit Moszkva következetesen tagad.