Bár három nap természetesen nem elég Firenzére, de aki el tud ennyi időt tölteni itt, annak már biztosan nemcsak fényképei, hanem valóságos élményei is lesznek a városról. Senki sem képes elmenni Firenzéből, ha egyszer betette a lábát a városba, mindenkit elvarázsol. Ráadásul a számtalan csodálatos műemlék mellett egészen egyedi élményekről is gondoskodnak a vendéglátók. Városnézés gyilkossággal - ezt a címet kapta az egyik firenzei utazási iroda idegenvezetése.
A városlátogatás résztvevői ugyanúgy végigjárják a nevezetességeket mint az összes többi turista, de 16. század eleji forgatókönyvet követve. A paloták és templomok között sétálva ki kell deríteniük, ki ölte meg Lorenzo de Medicit, a humanista Lorenzo Il Magnifico (1442-1492) unokaöccsét. A detektívturisták természetesen minden szükséges információt megkapnak: idegenvezető-színészek tárják fel előttük a reneszánsz Firenze titkait és ármányait. Így körvonalazódik, hogy a bűntényhez összeesküvés vezetett. A gyilkosság felderítéséhez a turistáknak többek között olyan kérdésekre kell választ találni, hogy milyen állatok tartják az obeliszket a Santa Maria Novella előtti téren, vagy mire szolgáltak a Strozzi-palota oldalfalán levő hatalmas vasgyűrűk.
A háromórás városlátogatás ára 25 euró (7500 forint) és egyelőre napi kétszer, az olasz mellett hat világnyelven tartják, közöttük oroszul is. A gyilkost megtalálók ajándékot is kapnak. A Dómtól alig egy utcányira kezdődik a San Lorenzo kirakodóvásár, vagy ahogy itt mindenki hívja: a „Bőrpiac”. Legalább olyan látogatott, mint a város művészettörténeti remekei. Turisták, helyiek egyaránt imádnak ide járni. És bizony az sem meglepő, hogy Firenze belvárosában már alig hallani olasz szót. Ennek az az oka, hogy az egész belvárost - így a Köztársaság teret is - felvásárolták a külföldiek: Firenze belvárosában ma nem lakik firenzei.
Errefelé még a fejfájás is okozhat kulturális katarzist. A világ valószínűleg legrégebbi gyógyszertárának legrégebbi freskója előtt állunk, amely az „Utolsó vacsorát” ábrázolja. Giotto egyik tanítványa, Mariotto di Nardo festette. Toszkána - különösen Firenze - hihetetlenül gazdag reneszánsz épületekben. Nem véletlen, hogy Olaszország „legünnepeltebb városaként” emlegetik: itt műkincs műkincs hátán található. Több mint kétszáz restaurált műkinccsel nemrég nyílt meg a Museo dell Opera del Duomo új múzeumépülete. A múzeum alapítása a firenzei dóm számára készített alkotásokat őrzi.
Az 1881-ben alapított kiállítóhely első székhelye abban a firenzei házban volt, ahol Michelangelo a Dávid-szobrot faragta. A ritkaságok között tartják számon Donatello Bűnbánó Magdolnát ábrázoló faszobrát és Michelangelo Pieta Bandini elnevezésű szoborcsoportját, amelyet a művész halála előtt kalapáccsal akart megsemmisíteni. Azt a negyven 14-15. századi szobrot is kiállították, amely a dóm díszítésére készült. A dóm tetején emelkedő Brunelleschi-kupola alkotásához használt eredeti anyagok és szerszámok is megtekinthetők.