Hillary Clinton;Fehér Ház;Donald Trump;amerikai elnökválasztás;

Donald Trump saját repülőgépén járta Iowát FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SCOTT OLSON

- Kezdődik a menetelés a Fehér Ház felé

Ma kezdődik az amerikai elnökválasztás első szakasza: hétfőn este (közép-európai idő szerint kedd hajnalban) rendezik meg az iowai caucust, majd egy héttel később, New Hampshire államban az első előválasztást. Az előválasztási szezon június elején zárul, de már korábban is eldőlhet, ki lesz a demokraták és a republikánusok elnökjelöltje, vagyis kik mérkőznek majd meg egymással 2016. november 8-án. Szeptembertől már csak kettejük párharca folyik, de idén még az sem kizárt, hogy egy harmadik párti jelölt is harcba száll a Fehér Házért.

Clinton mellett a New York Times

Hillary Clinton az idei kampányban ezért jóval nagyobb figyelmet fordított Iowára, bár a közvélemény-kutatások azt mutatják, könnyen megismétlődhet az, ami 2008-ban történt, s az Obamához hasonlóan a fiatalok körében nagy támogatottsággal rendelkező Sanders az élen végezhet. Igaz, egy nemrég készült CNN-felmérés szerint míg a vermonti szenátor 8 ponttal vezet az összes iowai választó körében, azok között, akik ténylegesen részt vettek a 2008-as caucuson, 17 százalékkal Clinton áll az élen. Még nem tudni, Sanders is tud-e olyan nagy számban választókat mozgósítani, mint nyolc éve Obama. A magát „demokratikus szocialistaként” meghatározó vermonti szenátor New Hampshire államban is győzhet, ott 53 százalékos a támogatottsága, míg Clintoné 39 százalék. A harmadik demokrata induló, Martin O’Malley volt marylandi kormányzó támogatottsága egyszámjegyű, ő hamarosan búcsúzhat.

Ám 2016 valószínűleg mégsem 2008, hosszú távon a volt First Ladynek bőven vannak tartalékai Sanders szenátorral szemben. Clinton kampánykasszája tömöttebb, s szavazói bázisa is szélesebb a déli államokban, az etnikai kisebbségek és a független választók körében. Sanders populista üzenetei – általános, ingyenes egészségügyi ellátást, ingyenes felsőoktatást, a gazdagok megadóztatását ígéri – népszerűek a demokrata bázis körében, de a „forradalmat” hirdető veterán szenátor aligha megválasztható országosan, tehát ha végül ő lenne a demokraták jelöltje, nagy eséllyel alulmaradnának novemberben.

A tekintélyes iowai lap, a Des Moines Register vezércikkében a demokratáknál Clinton, a republikánusoknál Marco Rubio floridai szenátor mellett állt ki. A New York Times szombaton Hillary Clinton, illetve a republikánusoknál az ohiói kormányzó, John Kasich mellett tette le a voksot. Iowa és New Hampshire várhatóan megszűri a sorokat a republikánusoknál. Egyelőre mindenki kitart, aki már eddig eljutott, remélve, hogy a két első megmérettetésen meglepetések születhetnek. A Des Moines Register igen megbízhatónak tartott felmérése szerint a mai caucus előestéjén a milliárdos Donald Trump visszavette a vezetést Ted Cruz texasi szenátortól, akit az iowai keresztény konzervatív szavazótábor kedvencének tartottak. Trump 28 százalékon áll, Cruzra 23 százalék voksolna. A legnagyobb érdeklődéssel azonban azt várják, hogy a republikánus „fősodor” képviselői közül ki végez a legjobb helyen Iowában.

A lap a caucuson biztosan részt vevő, mintegy 400 szavazó megkérdezése alapján azt jósolja Marco Rubio floridai szenátor lehet a harmadik 15 százalékkal, Ben Carson nyugalmazott idegsebész 10 százalékkal végezhet a negyedik helyen, de még Kentucky állam szenátora, Rand Paul és Chris Christie, New Jersey kormányzója is megelőzi az egykor nagy esélyesnek tartott Jeb Busht. A volt floridai kormányzó, akinek apja és bátyja is elnök volt, alighanem csak azért nem adja fel, mert abban bízik, hogy a később szavazó államokban javulhatnak az esélyei, s forrásai még kitartanak. Hírek szerint azonban rengeteget költött százmilliós kampánykasszájából – igen csekély eredménnyel.

A Register felmérése szerint a demokratáknál Clinton vezet ugyan Iowában Bernie Sanders előtt, 45 százalékon áll, Sandersnek 42 százalékot jósolnak. Ha magas lesz a részvétel, Sanders esélyei erősödnek. A vermonti szenátor rendezvényeire voltak kíváncsiak a legtöbben az iowai kampány finisében, már persze a mindenütt nagy tömegeket vonzó showman, a republikánus éllovas Donald Trump mellett.

Főbb előválasztások
Február 1. Iowai caucus
9. New Hamsphire20. Dél-Karolina (republikánus)
27. Dél-Karolina (demokrata)
Március 1. Szuperkedd: 15 állam, köztük Georgia, Massachusetts, Texas
8. Idaho, Michigan, Mississippi, Hawaii caucus
15. hat állam, köztük Florida, Ohio
22. Arizona, Idaho, Utah
Április 5. Wisconsin
19. New York
26. Connecticut, Delaware, Maryland, Pennsylvania
Május 3. Indiana
24. Washington
Június 6. öt állam, köztük Kalifornia, New Jersey
14. Washington DC



Milos Zeman cseh államfő egy szombaton megjelent lapinterjúban azt mondta, hogy Bohuslav Sobotka kormányfő tevékenysége árt a kormányzó szociáldemokrata pártnak, míg a miniszterelnök vasárnap nyilvánosságra hozott nyilatkozata szerint Zeman szándékosan a cseh társadalom megosztására törekszik, hogy előkészítse a talajt újraválasztásához az elnöki tisztségbe.