Clinton mellett a New York Times
Hillary Clinton az idei kampányban ezért jóval nagyobb figyelmet fordított Iowára, bár a közvélemény-kutatások azt mutatják, könnyen megismétlődhet az, ami 2008-ban történt, s az Obamához hasonlóan a fiatalok körében nagy támogatottsággal rendelkező Sanders az élen végezhet. Igaz, egy nemrég készült CNN-felmérés szerint míg a vermonti szenátor 8 ponttal vezet az összes iowai választó körében, azok között, akik ténylegesen részt vettek a 2008-as caucuson, 17 százalékkal Clinton áll az élen. Még nem tudni, Sanders is tud-e olyan nagy számban választókat mozgósítani, mint nyolc éve Obama. A magát „demokratikus szocialistaként” meghatározó vermonti szenátor New Hampshire államban is győzhet, ott 53 százalékos a támogatottsága, míg Clintoné 39 százalék. A harmadik demokrata induló, Martin O’Malley volt marylandi kormányzó támogatottsága egyszámjegyű, ő hamarosan búcsúzhat.
Ám 2016 valószínűleg mégsem 2008, hosszú távon a volt First Ladynek bőven vannak tartalékai Sanders szenátorral szemben. Clinton kampánykasszája tömöttebb, s szavazói bázisa is szélesebb a déli államokban, az etnikai kisebbségek és a független választók körében. Sanders populista üzenetei – általános, ingyenes egészségügyi ellátást, ingyenes felsőoktatást, a gazdagok megadóztatását ígéri – népszerűek a demokrata bázis körében, de a „forradalmat” hirdető veterán szenátor aligha megválasztható országosan, tehát ha végül ő lenne a demokraták jelöltje, nagy eséllyel alulmaradnának novemberben.
A tekintélyes iowai lap, a Des Moines Register vezércikkében a demokratáknál Clinton, a republikánusoknál Marco Rubio floridai szenátor mellett állt ki. A New York Times szombaton Hillary Clinton, illetve a republikánusoknál az ohiói kormányzó, John Kasich mellett tette le a voksot. Iowa és New Hampshire várhatóan megszűri a sorokat a republikánusoknál. Egyelőre mindenki kitart, aki már eddig eljutott, remélve, hogy a két első megmérettetésen meglepetések születhetnek. A Des Moines Register igen megbízhatónak tartott felmérése szerint a mai caucus előestéjén a milliárdos Donald Trump visszavette a vezetést Ted Cruz texasi szenátortól, akit az iowai keresztény konzervatív szavazótábor kedvencének tartottak. Trump 28 százalékon áll, Cruzra 23 százalék voksolna. A legnagyobb érdeklődéssel azonban azt várják, hogy a republikánus „fősodor” képviselői közül ki végez a legjobb helyen Iowában.
A lap a caucuson biztosan részt vevő, mintegy 400 szavazó megkérdezése alapján azt jósolja Marco Rubio floridai szenátor lehet a harmadik 15 százalékkal, Ben Carson nyugalmazott idegsebész 10 százalékkal végezhet a negyedik helyen, de még Kentucky állam szenátora, Rand Paul és Chris Christie, New Jersey kormányzója is megelőzi az egykor nagy esélyesnek tartott Jeb Busht. A volt floridai kormányzó, akinek apja és bátyja is elnök volt, alighanem csak azért nem adja fel, mert abban bízik, hogy a később szavazó államokban javulhatnak az esélyei, s forrásai még kitartanak. Hírek szerint azonban rengeteget költött százmilliós kampánykasszájából – igen csekély eredménnyel.
A Register felmérése szerint a demokratáknál Clinton vezet ugyan Iowában Bernie Sanders előtt, 45 százalékon áll, Sandersnek 42 százalékot jósolnak. Ha magas lesz a részvétel, Sanders esélyei erősödnek. A vermonti szenátor rendezvényeire voltak kíváncsiak a legtöbben az iowai kampány finisében, már persze a mindenütt nagy tömegeket vonzó showman, a republikánus éllovas Donald Trump mellett.