A felmérés nem okozott különösebb meglepetést, hiszen a kijevi kormányzat hónapról-hónapra gyengül, tavaly ősszel már azért nem indult az önkormányzati választásokon Jacenyuk pártja, a Népi Front, mert esélytelennek mutatkozott az 5 százalékos bejutási küszöb átlépésére. Szeptemberi felmérések szerint már csak két százalék voksolt volna a miniszterelnök pártjára. A koalíciós feszültségektől is terhelt kormányzat népszerűség-csökkenése komoly problémát jelent Kijev számára, hiszen így szinte lehetetlen megbirkóznia a nemzetközi hitelezők és a politikai támogatást nyújtó nyugati országok által szorgalmazott társadalmi-gazdasági reformfolyamat kihívásaival.
Az Európai Unióval megkötött társulási és szabadkereskedelmi egyezmény januártól hatályba lépett, de vízummentesség nélkül a gazdasági kapcsolatok is akadályokba ütköznek. A társulási egyezményben megígért vízummentességet épp a reformfolyamat akadozása és az állami korrupcióra hivatkozva egyelőre nem biztosította az EU. Petro Porosenko államfő hétvégén arról beszélt, hogy 2016 második felétől Ukrajna eléri ezt a célját is.
Csakhogy már nem csupán a miniszterelnök és a Népi Front népszerűsége csökken, hanem a Porosenkoé is. 2014-ben a lakosság 15 százaléka volt elégedett a tevékenységével, 2015 novemberében ez a mutató 3 százalékra csökkent, a választók 42 százaléka pedig kifejezetten elégedetlen az államfő eddigi teljesítményével. Mindez elsősorban az általános gazdasági helyzet romlásával függ össze. A felmérés során megkérdezettek 77 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az utóbbi egy évben romlott, 40 százalék szerint pedig jelentősen romlott anyagi helyzete.