A Bibó István Közéleti Társaság (BIKT) célja a kritikus, de reális helyzetkép vázolása - nyitotta meg az ötödik e témában és címmel rendezett konferenciát Kuncze Gábor. A társaság elnöke felvezetésként arról beszélt: az ilyenkor szokásos politikusi évértékelők tükrözik az e beszédeket mondók aktuális helyzetét. A miniszterelnök szerint minden csodálatos és jól működik, az ellenzék szerint minden rossz és meneküljön innen mindenki - vélte Kuncze, aki ezt követően arról kérdezte a - saját szakterületük helyzetéről előadást tartó - résztvevőket, ők mégis hogyan értékelnél az elmúlt évet, s a jelenlegi helyzetet.
Kezdjük egy napi politikai hírrel: a korrupcióellenes pénzek elrablása. Ez már komédia - vetette föl azonnal Majtényi László, aki az alkotmányos állapotokról lesújtó képet festett. Az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet (EKINT) elnöke emlékeztetett Lánczi András szavaira, miszerint: amit korrupciónak nevezünk, az a Fidesz fő politikája. "Meg akar vesztegetni? Azt próbálja csak meg. Sikerülni fog" - idézte Rejtő Jenőt erre reagálva Kuncze. Majtényi szerint a téma nemcsak annak vérlázító következménynélkülisége miatt fontos, hanem azért is, mert ha azt akarjuk megválaszolni, hova tart az Orbán-rendszer, biztosak lehetünk abban, hogy a terveit alárendeli a lehetőségeinek. Elemzése szerint Orbán "uralkodásának" végén még annál is nehezebb lesz az élet, mint most, a kilátástalanságot pedig csak fokozza: az ellenzék szerinte azt mutatja minden megnyilvánulásával, hogy ugyanazt tudja, mint Orbánék, egy picivel jobban. Ez nagyon kevés - nyugtázta az EKINT elnöke, aki szerint nem szabad a Nyugattól várni a megoldást. "A Fidesz-uralom alapfeltétele, hogy mindig háborúban áll valakivel, keresi az ellenségképet. Törekedni kell a békére. Éljen az alkotmányos Magyarország, éljen a jog, éljen mindenki a jogaival" - zárta előadását.
Hasonlóan lehangoló képet festett a többi előadó is: Bozóki András korábbi kulturális miniszter szerint például a kultúra, a művészet ma csak akkor érdekli a hatalmat, ha történelmi legitimációt vár tőle. Erre jó példa a budai Vár, a budapesti Kossuth tér és a kétes szoborállítások ügye. Orbán rendszere a demokrácia és a diktatúra között helyezkedik el valahol - összegezte a kultúrpolitikai közállapotokat is Bozóki, aki szerint - noha egyetértett alternatívaképtelenségükkel - nem az ellenzéki erők támogatottságának mai alacsony szintje a legnagyobb baj, hanem hogy elégedettnek is tűnnek ezzel a helyzettel. Vannak azért pozitív jelek is - nyugtatta a hallgatóságot a volt kulturális miniszter, példaként pedig a pedagógus és az egészségügyi "lázadásokat" hozta. A konferencián előadást tartott még Csillag István közgazdász, korábbi gazdasági miniszter, Kovács László volt külügyminiszter és Mihályi Péter egészségügyi közgazdász is. A rendezvényen átadták a Bibó István Demokrácia-díjat is, méghozzá Mogyorós Juditnak, aki hónapokon keresztül kezelte a menekülteket a budapesti pályaudvarok környékén.