oktatás;utazás;költségtérítés;tankötelezettség;

A költségtérítést minden esetben a szülőnek kell igényelnie az önkormányzatnál vagy a Kliknél FOTÓ: THINKSTOCK

- Az utazás elvileg ingyenes

Sokba kerülhet a családoknak gyermekeik iskolába vagy óvodába szállítása, pedig törvény írja elő, hogy az utazás költségeit nem nekik, hanem az intézmények fenntartójának kell állnia. A költségtérítést azonban kérelmezni kell, erről a lehetőségről azonban kevesen tudnak.

Több százezer óvodás és iskolába járó tanuló szülei kényszerülnek gyermekük utaztatásával járó aránytalan teher vállalására az ingyenes köznevelésben az óvoda és iskola összevonások (bezárások) és a szakképzés ésszerűsítése következtében a lakóhelyüktől egyre nagyobb távolságokba levő óvodák, iskolák miatt - hívta fel a figyelmet weblapján a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE). Keszei Sándor elnök szerint egyesületükhöz több szülői panasz is érkezik, holott elvileg minden tanköteles gyereknek ingyen kellene utaznia, hiszen a tankötelezettség olyan jog, amelynek teljesítéséhez az államnak kell biztosítani az ingyenes közoktatási szolgáltatásokat a tanuló számára, így az oktatási szolgáltatások eléréséhez szükséges ingyenes utazás lehetőségét is.

S valóban, a köznevelési törvényben feketén fehéren le van írva: "a lakóhely, ennek hiányában a tartózkodási hely szerint illetékes települési önkormányzat megtéríti a kötelező felvételt biztosító óvodába való utazás költségeit, továbbá szükség esetén gondoskodik kísérő személyről a gyermek részére, ha az óvoda a településen kívül található, és az óvodába való utaztatást az önkormányzat nem biztosítja. A kötelező felvételt biztosító iskolába való utaztatásról a fenntartó gondoskodik." Vagyis az utazás költségeit az óvodások esetében az önkormányzatoknak, állami iskoláknál pedig a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak kellene fizetnie; csakhogy Keszei szerint a legtöbb szülő ezzel nincs tisztában, és az iskolákban sem tájékoztatják őket erről a lehetőségről.

Pedig adott várostól függően, akár havi több ezer forint különbség is lehet az iskolába utazás költségei között. "Súlyos megkülönböztetésnek tartjuk, ha a tanulók egy részének 2-3 ezer forintba kerül az utazási bérlete havonta, másoknak a távolságtól, a közlekedési viszonylattól függően 4-8 ezer forint. Más-más összeget kell fizetni a menetjegyekért a tanulóknak, akik például Fonyódon, Balatonbogláron vagy Földváron laknak és Siófokra járnak középfokú iskolába" - véli Keszei. A térítés a fővárosban, a kerületi intézmények esetében is ugyanúgy jár.

Az elnök figyelmeztet: a költségtérítést minden esetben a szülőnek kell igényelnie az önkormányzatnál vagy a Kliknél, a kérelemben pedig nem árt hivatkozni a vonatkozó jogszabályra is. Az MSZOE javaslata szerint tömegközlekedés díjával arányos benzinköltség megtérítésére is szükség lenne. Ez részben - és elviekben - már teljesült is, hiszen idén januártól változott az utazás költségtérítésének törvényi háttere, így a munkavállaló - lakhelytől függetlenül - már akkor is kaphat benzintámogatást, ha munka előtt és után autóval szállítja gyerekeit bölcsődébe, óvodába. A költségtérítés lehetőségéről elsősorban a munkáltatónál, vagy a helyi önkormányzatnál, esetleg a NAV-nál lehet érdeklődni.

Úgy fest nem térülnek meg a többmilliárdos befektetések, tavaly ugyanis tovább csökkent a közmédia csatornáinak közönségaránya - derült ki a Nielsen 2015-ös nézettségelemzéséből. Polyák Gábor szerint mindez betudható annak, hogy márciusban komoly átalakulások voltak a köztévében. Ugyanakkor a Nielsen nem választotta szét az évi 80 milliárd közpénzből működő Médiaszolgáltatást Támogató- és Vagyonkezelő Alap (MTVA) csatornáit.