Szinte semmi konkrét, előremutató megjegyzés nem hangzott el Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter részéről azon a szerdai egyeztető fórumon, amelyet ő maga kezdeményezett a kormány oktatáspolitikája ellen tiltakozó miskolci pedagógusokkal, szülőkkel és diákokkal - nyilatkozta lapunknak egy helyi tanár. A fórumra nem kapott meghívást a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ), ennek ellenére Csabalik Zsuzsanna, a PSZ Miskolc Városi Szervezetének titkára is részt vett az eseményen, s ugyancsak úgy ítélte meg, hogy az egyeztetés nem volt több egy kedélyes beszélgetésnél. Balog azonban ezt máshogy érezte, a Hír TV szerint a miniszter úgy vélekedett, "kemény beszélgetésen" vannak túl.
Csabalik szerint a jelenlévők majdnem két órán át sorolták az oktatási rendszerrel kapcsolatos problémákat a miniszternek, leginkább a gyerekek leterheltségéről, az iskolák kettős fenntartásáról és a pedagógusminősítésről volt szó. Utóbbival kapcsolatban elhangzott néhány konkrétum is a miniszter részéről: Balog kijelentette, hogy 2016-tól három évig nem esnek tanfelügyelet hatálya alá a minősített pedagógusok. Szó volt az oktatási kerekasztalról is, ám az továbbra sem derült ki, pontosan kiket szeretne az asztalnál látni a kormány. Több diák is felszólalt: egyikük megemlítette, hogy amióta elkezdte a gimit, már háromszor változott meg a tanrend, s így az érettségik tartalma, a felkészülés is bizonytalan, másikuk az elavult infrastruktúrák fejlesztésének szükségességét szorgalmazta. A jelenlévők beszámolói szerint a diákok felszólalásán Balog csak mosolygott, ám az MTI tudósításában azt írta, a miniszter megígérte: a következő hónapban 77 ezer informatikai eszközt juttatnak el az iskolákba.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) sztrájkbizottságainak egyesítését kezdeményezte Mendrey László PDSZ elnök Galló Istvánné, a PSZ vezetőjének írt levelében. Mint Mendrey fogalmazott, mindannyiuk felelőssége és érdeke, hogy rákényszerítsék a kormányt a közoktatás egészének újjáépítésére. "Ez csak akkor érhető el, ha képesek vagyunk valódi erőt felmutatni, nem hagyjuk magunkat megosztani, s képesek vagyunk egységesen fellépni az általunk képviseltek érdekében. Javaslom, hogy szakszervezeteink vezető testületei még ebben a hónapban tárgyaljanak az egyesített sztrájkbizottság létrehozásáról" - írta.
Érdekes, hogy egy-két napja még arról szóltak a hírek, Balog az egyre hevesebb tiltakozások és a miskolciak jövő hétre tervezett fáklyás demonstrációjának hírére döntött úgy, hogy ellátogat a borsodi megyeszékhelyre, ennek ellenére tegnap már egy "Országjárás az oktatásról" címet viselő programsorozat első állomásaként emlegették a miskolci vizitet. Csabalik szerint mindez csak tűzoltás, érdemi válaszokat továbbra sem kaptak a tiltakozó tanárok.
Közben a Miskolci Herman Ottó Gimnázium nyílt levelét - amelyben az oktatás rendszerszintű problémáit sorolják fel - szerda estig már több mint 23 ezren írták alá a tanitanek.com-on. A támogatók között van a Budai Nagy Antal Gimnázium tantestülete és szülői választmányai is. Az iskolában tavaly egyértelműen politikai erőből neveztek ki új igazgatót, a tanárok, a diákok és a szülők tiltakozása ellenére. A szülők szerint a gimnáziumban a tanárok helyettesítése átgondolatlan, tavaly novemberben 230 órában nem tartottak érdemi órát a diákoknak, amelyből csak az egyik érettségiző osztályra 17 tanóra jutott. "Ez fél tanítási hétnek megfelelő óraszám" - írták.
A kormány oktatáspolitikája ellen február 3-án fáklyás felvonulással tiltakoznak majd Miskolcon - úgy tudni, ez Balog látogatása ellenére sem marad el. A tüntetéshez már több szakszervezet is csatlakozott, s a budais szülők is jelezték, ők is részt vesznek az eseményen.