Angela Merkel;David Cameron;reformterv;EU-tagállamok;

- Cameron és Merkel előrehaladást lát

David Cameron és Angela Merkel telefonon egyeztetett egymással a brit reformelképzelésekről, közölte tegnap a Downing Street 10. Az előző esti megbeszélésen a brit kormányfő és a német kancellár úgy ítélte meg, hogy a decemberi EU-csúcshoz képest történt némi előrehaladás, de maradtak még tennivalók a február 18-19-i csúcs előtt, ahol Cameron négypontos reformterve napirendre kerül. 

A brit közlemény szerint az EU-tagállamok pozitívan, "valódi jószándékkal" állnak hozzá a brit miniszterelnök által javasolt változtatásokhoz. A telefonbeszélgetés során abban is egyetértettek, hogy szükség van az EU külső határainak megerősítésére. A brit kormányfővel tárgyalt hétfőn Enda Kenny ír kormányfő is, aki sajtóértekezletén reményét fejezte ki, hogy sikerül megállapodásra jutni a brit kormány által javasolt kérdésekben, s ennek révén elkerülhető lesz a Brexit, az Egyesült Királyság kilépése az EU-ból.

David Cameron a tavalyi brit választás előtt ígéretet tett arra, hogy 2017 végéig igen-nem népszavazást ír ki arról, hogy Nagy-Britannia tagja maradjon-e az EU-nak. A brit miniszterelnök négy területen javasol változtatásokat, a legvitatottabb ezek közül az EU más tagállamaiból érkező munkavállalóknak járó szociális kedvezmények megnyirbálása. Az ír kormányfő elismerte, hogy a brit feltételek némelyikével „vannak gondok”, de szerinte ezek elsimíthatóak. Kenny úgy tudja, Donald Tusk jövő héten jelentést tesz közzé Cameron javaslatairól, amelyeket a brit kormányfő levélben juttatott el még novemberben az Európai Tanács elnökéhez.

A Mail on Sunday című lapban vasárnap közzétett Survation felmérés szerint a britek 53 százaléka az EU-ból való kilépést támogatná, s 47 százalék voksolna a bennmaradás mellett. Cameron azt mondta, ha sikerül megállapodni a javasolt reformokról Brüsszellel, akkor a bennmaradás mellett kampányol majd. A brit kormányfő Davosban úgy nyilatkozott, hogy semmi nem sietteti a népszavazást, de hírek szerint idén júniusban lebonyolítanák a referendumot.

Irán világpolitikai szerepének teljes átalakulását példázza Hasszan Rohani elnök az országgal szembeni büntetőintézkedések eltörlése utáni első európai útja. A perzsa állam vezetőjét olyan lelkesedéssel fogadta Matteo Renzi olasz kormányfő Rómában, s úgy méltatta őt, ami csak a világ legjelentősebb vezetőinek járhat ki.