A vita korántsem apró, személyi ellentéteket takar, hanem olyan elvi és alapvető konfliktusokból származik, mint például a szír államfő, Bassár el-Aszad politikai jövője, vagyis hogy a remélt kibontakozás feltétele az ő távozása legyen, vagy pedig épp pozícióban maradása szolgálhatja leginkább a tűzszünet kihirdetését.
A tárgyalások első szakaszában csupán a fegyvernyugvás elérése lehet a reális célkitűzés, a hosszabb távú megállapodások felvázolására ezt követően kerülhet sor. Gyors haladást egyetlen megfigyelő sem remél, becslések szerint a békekonferencia legalább hat hónapig tart majd – jelentette a Reuters hírügynökség. Ami nem is csoda, hiszen kezdetben közvetítők útján folyik majd az eszmecsere, az egyes delegációk ugyanis nem hajlandók közvetlenül egymással tárgyalni, ezért a külön termekben elhelyezendő küldöttségek között külföldi diplomaták fognak majd ingázni.
A tét viszont hatalmas. A fél évtizede tartó szír polgárháborúban több mint 250 ezer ember halt meg, s több mint 10 millióan kényszerültek menekülésre. Ha nem sikerül megoldást találni az elhúzódó válságra, akkor az Európát fenyegető menekültkrízis enyhülésére sem lehet számítani.