Népszava Anno;

- Ezen a napon írtuk: meghalt Lenin

A sok álhír után igaznak bizonyult: Lenin Ulyanov Vladimir meghalt - így tudósított a Népszava

Ama álhírek után, amelyek az orosz forradalom vezéreinek haláláról szóltak, most komoly és megbízható forrásból, különböző államok hivatalos távirati irodái, elsősorban pedig az orosz hivatalos távirati iroda jelenti, hogy Lenin Vladimir Ulyanov hétfőn este 6 órakor meghalt.

A késő éjjeli órákban, amikor ennek a hírnek a végső megerősítése ideérkezett, az a kérdés elevenedik meg, hogy milyen hatással lesz ez az esemény az orosz politikára. Azok a jelentések, amelyek az orosz belső viszonyokról az utóbbi időben érkeztek, amellett szólnak, hogy Lenin halála az események további alakulására nem nagyon lesz hatással. Lenin már régen, közel két esztendeje, olyan súlyos beteg volt, hogy az orosz szovjetköztársaság ügyeinek intézésében már semmi része nem volt. Az ő személye már régen kikapcsolódott az ott érvényesülő politikai életből és most, hogy elköltözött az élők sorából, hiánya nem érvényesül az orosz állami gépezetben.

Az a rendszer, amelynek megalapításában Leninnek olyan nagy része volt, tovább halad a maga útján és Lenin halála aligha lesz hatással ennek az útnak az irányára. Az Oroszországban érvényesülő erők és a természetes fejlődés szabják meg majd, hogy mi lesz Oroszország sorsa.

Azok döntik el, hogy a szovjet-rendszer milyen irányban, merre halad és hová tartozik. Ezekben az órákban a távolságon, főképpen pedig azokon az egymásnak homlokegyenest ellentmondó híreken és adatokon keresztül, amelyek az orosz viszonyokról hozzánk érkeznek, jóslást nem lehet megkockáztatni. Egy azonban bizonyos, hogy Lenin alakja az utóbbi két esztendőben már csak a történelemé volt és életrajza után való pont az a hír, amely most autentikusán újságolja, hogy, Lenin meghalt.

A Lenin haláláról kiadott kormánykommüniké ezeket mondja: A Moszkvában ülésező nagyorosz tanácskongresszus és a Szovjetuniónak a legközelebbi napokban kezdődő kongresszusa teszik meg a szükséges döntéseket a szovjet-kormány további megszakítás nélküli munkájának biztosítására. Lenin nincs többé köztünk, műve azonban rendületlenül megmarad. A szovjetkormány folytatni fogja Lenin művét és továbbra is az általa megjelölt úton halad.

A holttestet kedden Moszkvába viszik, addig a szakszervezet épületében marad. A lakosságnak megengedik, hogy megtekinthesse a ravatalt.

A kommunista internacionálé végrehajtó-bizottsága a kommunista internacionálé valamennyi osztályához fölhívást intézett, amelyet Zinovjev irt alá. A fölhívás ezeket mondja:

A nemzetközi proletariátust ma érte a legnagyobb veszteség Marx Károly halála óta. Le a kalappal a munkásosztály mesterének friss sírja előtt, A nemzetközi proletariátus tudja; hogy mit vesztett Lenin személyében. A kommunista internacionálé és a szovjetek összetömörülnek, hogy folytassák a munkát abban a szellemben, amelyet Lenin örökségül hagyott."

Népszava 1924. január 23.

Az olasz püspöki konferencia által meghirdetett „katolikusok és a zsidók közti párbeszéd napján”, január 17-én Ferenc pápa ellátogatott a római zsinagógába. Kurt Koch svájci bíboros, a Keresztény Egységtörekvés Pápai Tanácsának elnöke az l’Osservatore Romano-nak adott interjújában kiemelte, hogy ez az ünnep azért került a keresztények egységéért való imahét előtti napra, mert azt akarta jelezni, hogy a zsidóság nagyon közel áll a kereszténységhez.