A kormányok - furcsa módon nálunk főként a jobbközép orientációjúak -, folyamatosan kihasználják az embereknek azt az igényét, amelyben az államtól elvárják: avatkozzon be a piaci folyamatokba, váljon tulajdonossá. De sajátos torz szüleményre is volt példa, amikor egy győri katolikus pap kezdeményezésére mozgalom indult az államadósság csökkentésére, kisebb-nagyobb lakossági adományokból. Az eleve abszurd ötlet viszonylag rövid idő alatt kimúlt, hiszen aligha vallhatott lángelmére, hogy egyéni befizetésekkel orvosolni lehessen az ezermilliárdokra rugó adósságunkat. Az az eszme, amelynek vezérelve: "a jó magyar polgár szeretett hazája segítségére siet" nem halt el, sőt új életre kelt.
Tetszetősnek, de valljuk be őszintén, még az előzmények ismeretében is meghökkentőnek tűnik az a javaslat, miszerint ha Magyarország elnyerné a nyári olimpiai játékok rendezésének jogát, akkor a szervezési költségeket akár részvénykibocsátással is lehetne fedezni. Abba a vitába ezúttal nem szállnánk be, hogy kell-e egyáltalán nekünk olimpia vagy sem, a részvénykibocsátás ötletének egyedül az ad hitelt, hogy kezdeményezője Szalay-Berzeviczy Attila, aki egykor a Budapesti Értéktőzsde elnöki tisztségét is betöltötte, és ezen a poszton nem is a legrosszabbak közül való volt. Az általa életre hívott Budapesti Olimpia Mozgalom vezetőjeként hosszú-hosszú évek óta minden követ megmozgat azért, hogy 2024-ben Budapesten lobbanjon fel az olimpiai láng.
A töretlen vágy azonban ezúttal mintha elhomályosította volna a realitásérzékét. Olyan részvénytársaságot szorgalmaz, amelyben tulajdonosonként legfeljebb 100 ezer forintos részvényeket bocsátanának ki, s ezek nyeresége az árfolyam megnégyszereződéséből keletkezne. A relatív szűk értékpapír kínálat és a magyar tőzsdei cégekben megnőtt politikai kockázat manapság az egyre tapasztaltabbá váló hazai intézményi és lakossági befektetőket forint megtakarításaikkal a nemzetközi piacok felé tereli, ebben hozhatna fordulatot egy olimpiai befektetési lehetőség. Már ha nyereséget hozhat a szervezői munka. Ha nem? Bukik a részvény, kárpótol az állam?
Igazi "ötkarikás" játék!