A kormányfőt arról is kérdezte az M1, hogy van-e vita a kormány és Kövér László között ebben a kérdésben, több sajtóorgánum ugyanis az Országgyűlés elnökére hivatkozva tényként írta meg a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetését. A miniszterelnök közölte, hogy nincs vita, miután Kövér László sem erről beszélt. Orbán Viktor azt is megerősítette: nincs és nem is lesz napirenden a sorkatonai szolgálat ügye a kormányülésen.
Sem most, sem később nem kívánnak foglalkozni ezzel a kérdéssel, semmilyen módon nem tervezik megnyitni ezt a kérdést Magyarországon - jelentette ki a miniszterelnök.
Ahogy a Népszava is beszámolt róla, Kövér László, az Országgyűlés elnöke az Új Néplap szombati számában megjelent interjúban úgy fogalmazott: katasztrofális hibának tartja a sorkötelezettség magyarországi eltörlését, a visszaállítását azonban véleménye szerint jelenleg egy uniós tagállam nem tudná hatékonyan megoldani, ahhoz összeurópai döntésre lenne szükség.
Szerinte a sorkötelezettség eltörlése miatt kialakult helyzet orvoslásához sokkal több energiára lesz szükség, mint amennyit a sorkötelezettség fenntartására kellett volna fordítani. Hozzátette: ha ma - anélkül, hogy jelentősen megváltozna a közgondolkodás - vissza akarnák állítani a sorkatonaságot, az erősítené a sorköteles fiatal férfiak elvándorlását azokba az országokba, ahol ezt még nem tennék meg. Kövér ezzel együtt az interjúban nem zárta ki, hogy a nem túl távoli jövőben sor kerül a sorkötelezettség visszaállítására.
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője az RTL Híradónak úgy nyilatkozott a témában, hogy olyan rendszert vezessünk be, amikor a fiatalok, ha nem is sorkatonák, de valamiféle katonai kiképzést kaphatnak és ennek kapcsán, hogyha a nemzetvédelem megkívánja, igénybe lehet őket venni.
Ugyanakkor a Fideszben vannak eltérő vélemények is, hiszen Deutsch Tamás a Facebookon a párt egyik 2004-es közleményét adta közre, melyben egy demilitarizált és egységes Európa, illetve a sorkatonai szolgálat végleges eltörlése mellett foglaltak állást. "Ennyi!" - fűzte hozzá az idézethez a Fidesz EP-képviselője.
Az ellenzék körében egységes felháborodást keltett a sorkatonaság visszaállításának ötlete.
Az MSZP szerint mindenki számára egyértelmű, hogy a kötelező sorkatonaság bevezetésének Magyarországon nincs semmilyen reális alapja. "Orbánéknak hecckampányszerű ötletelések helyett inkább azzal kellene foglalkozniuk, hogy miként szüntessék meg a honvédségen belüli 5500 fős létszámhiányt, hogyan tartsák be a katonáknak tett, majd utóbb visszavont ígéreteiket, és miként szereljék fel úgy az állományt, hogy a Magyar Honvédség be tudja tölteni feladatát" - fogalmazott az MSZP.
A Demokratikus Koalíció (DK) is határozottan elutasította a sorkötelezettség visszaállítását, szerintük ezzel "a Fidesz elárulta a magyar fiatalokat is". Jelenleg semmilyen veszély sem fenyegeti az országot, csak az, hogy a Fidesz szétszakítja a magyar családokat, és kaszárnyákba űzi a magyar fiatalokat - fogalmazott Vadai Ágnes, aki szerint a fiatalok tanulni, dolgozni, és élni akarnak, nem pedig egy lerobbant kaszárnyában táborozni.
Az Együtt fantazmagóriának nevezte Kövér felvetését, szerintük ehelyett az elsődleges megoldandó problémákkal kellene foglalkoznia a magyar kormánynak. Szerintük rengeteg a tennivaló Magyarország jobbá tételéhez, a párt elsőként például azt javasolja, hogy inkább az egészségügyi vagy az oktatási rendszer bajaival foglalkozzon a Fidesz-KDNP kormány. Amikor pedig ezeket megoldották, talán elfelejtik ezt a sorkatonai fantazmagóriát - jegyezték meg a pártban.
A PM szerint a sorkatonaság és a rendkívüli szükségállapot bevezetésének ötlete csak felgyorsítaná a fiatalok elvándorlását, Magyarország pedig a jövőbeni felemelkedés lehetőségét is elveszítené.