olimpia;Kopaszi-gát;Molnár Gyula;Garancsi István;lakástámogatás;Eximbank;magánbefektetők;

Egyszer itt is csak kitavaszodik FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Garancsi csak nyerhet a Kopaszi-gáton

"Garancsi István vélhetően többletinformációkkal rendelkezett a Kopaszi-gáttal kapcsolatban, és itt nem feltétlenül az olimpiára kell gondolni, hanem például a 10+10 milliós lakástámogatásra, vagy az áfacsökkentésre. Emellett elképzelhető lehet valamilyen állami megrendelés is, például egy konferencia központ. Ilyen információk tudatában könnyű vállalkozni" - mondta lapunknak Molnár Gyula, a XI. kerület korábbi szocialista polgármestere miután a Népszabadság megírta, olyan terület megszerzéséhez segítette hozzá Garancsi István cégét az állami Eximbank, amelyre az államnak is szüksége lehet, mivel a budapesti olimpiai pályázatban több létesítményt is a területre képzeltek el.

Az 56 hektáros, a Kopaszi-gátat is magában foglaló területre a megvalósíthatósági tanulmány szerint egy 72 milliárd forintos médiaközpontot, illetve egy 18 milliárdból megvalósuló teniszcentrumot is építenének, és egy vasúti megállót is kialakítanának. Mivel a tanulmány nem szán jelentős szerepet a magánbefektetőknek a budapesti olimpián, valószínűsíthető, hogy győztes pályázat esetén az állam „közcél érdekében” kisajátítja a területet – a teniszközpont esetében például 7,7 milliárd forint előkészítési és kisajátítási költséggel kalkulál a terv.

Orbán Viktor barátja akkor sem jár rosszul, ha "valamilyen csoda folytán" mégsem Budapest rendezné a 2024-es játékokat, hiszen a terület önmagában is értékes. Megírtuk, a telekvásárláshoz Garancsi cége, a Market Asset Management Kft. 16,5 milliárd forintos hitelt kapott a Külgazdasági- és Külügyminisztérium felügyelte Eximbanktól. Az üzlettel kapcsolatban Pataki Márton hűtlen kezelés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen tett feljelentést. Az Együtt budapesti elnöke szerint ugyanis nem véletlen, hogy a Videoton-tulaj pont most építene lakásokat a területen, hiszen a kormány nemrég vezette be az új építésű lakások állami támogatását. Az olimpiai tervekkel kapcsolatban Pataki feltette a kérdést: miért ad a kabinet egy állami bankon keresztül kölcsönt egy olyan terület megvásárlására, amit később maga is meg akarna venni.

Korábban Molnár is állt bíróság előtt a Kopaszi-gát kapcsán. A volt polgármestert és Lakos Imre alpolgármestert azzal vádolták, hogy 2006-ban pályáztatás nélkül próbáltak egy magáncégnek átjátszani egy 38 hektáros telket a Kopaszi-gát és a Lágymányosi-öböl környékén. Molnár akkor úgy nyilatkozott, minden lépésében jogszerű tranzakciót folytattak, és politikai indíttatású, kreált ügyről van szó, amellyel egy sikeres polgármestert akartak lejáratni. A Kúria 2014 májusában felmentette a két politikust a hivatali visszaélés vádja alól. Egyébként Molnár üdvözölte Garancsi mostani vásárlását, mert szerinte "egy jó opció arra, hogy itt egy jó befektetés, fejlesztés történjen".

Megalapozatlan őrültségnek tartja a Párbeszéd Magyarországért (PM) a közszféra leépítésének tervét, amiről Csepreghy Nándor beszélt az ATV kedd reggeli adásában. A parlamenti ciklus végéig nagyjából 150 ezer fős, de 15 éves távlatban már 600 ezres létszámcsökkentés felvetése általános felháborodást váltott ki az ellenzékben, különösen, mert nem lehet tudni, pontosan kikre gondolt a Miniszterelnökség államtitkára, amikor célként a skandináv országok foglalkoztatási struktúráját nevezte meg, ahol szerinte az összes foglalkoztatott 10 százaléka az állami szférában dolgozók aránya.