Kína;megfigyelés;műholdak;

- Az egész világot megfigyelnék a kínaiak

A távol-keleti ország fellőtte a Gaofen-4-et, ami tulajdonképpen olyan, mint egy föld körül keringő HD kamera - írja a HVG.

A valaha volt legkifinomultabb műholdját indította útnak a napokban Kína – írta be a Xinhua állami hírügynökség beszámolójára hivatkozva az Engadget. A Gaofen-4 az ország első geostacionárius pályára állított – vagyis a Föld forgásával megegyező sebességben a bolgyó körül keringő –, HD-minőségű képalkotásra képes műholdja, amely arra hivatott, hogy a természeti katasztrófákat figyelje.

A most felbocsátott eszköz része annak a rendszernek, amellyel Kína az egész Földet képes lenne megfigyelni, ezzel együtt pedig képes lenne az időjárás-előrejelzésre, valamint az erdők monitorozására is. A tervek szerint nyolc év alatt hét műholdat telepítenének a világűrbe, amelyből a Gaofen-4 már a negyedik volt.

Persze kérdés, hogy mennyire fókuszál majd csak a természeti jelenségek megfigyelésére az az ország, amely valami olyanra készül az interneten, ami minden sci-fi író rémálma.

A nyugati nagyhatalmak és Irán kapcsolatát tizenhárom éven át beárnyékoló vita végére került pont, amikor Irán és a hatok (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország) tavaly július 14-én Bécsben megállapodást kötött Teherán atomprogramjáról. A történelmi jelentőségűként értékelt egyezség nyomán nem csak az olajtermelő ország gazdasági elszigeteltsége szűnik meg, de eltolódás állhat be a Közel-Kelet erőviszonyaiban és az iráni belpolitikában is.