Az emberi társadalom zörejeit, erős hangjait egy egészséges állat általában megszokja és helyén tudja kezelni: ezeket ismeri, tudja, honnan jönnek, megtanulta következményeit. Az pirotechnikai eszközök esetében a kutya nem érti, hogy ki és milyen célból okozza a zajt. A tűzijátékok ijesztő robajai teljességgel felfoghatatlanok a számára és leküzdhetetlen menekülési ösztönt vált ki belőle. Mivel a kutya hallása nagyon kifinomult, egy, az emberek számára hangos durranás a az ő füleinek elviselhetetlen, siketítő robaj, ezért is okozhat számára halálos félelmet. A szilveszterkor elmenekült kutyák egy része, sajnos soha többé nem kerül haza.
Ugyan 2013. január elsejétől kötelező minden 4 hónapnál idősebb kutyába mikrochipet ültetni, és ezzel regisztrálni az országos adatbázisban (macskáknál ez nem szükséges), ez önmagában nem elegendő. Sok állat így sem kerül vissza gazdájához, legtöbbjük az utcán éhen vagy szomjan hal, autók gázolják el őket. A Vigyél Haza Alapítvány idén erre nyújtott megoldást a főváros 25 pontján telepített, bárki számára könnyen elérhető mikrochip leolvasóval. A Vigyél Haza Kutyakereső emellett elérhető az interneten, okos telefonokra pedig külön alkalmazás is letölthető hozzá.
A kezdeményezéshez több étterem és más intézmény is csatlakozott, ezek bejáratánál egyedi matrica hívja fel a leolvasási lehetőségre az állatbarátok figyelmét. A rendszer működése egyszerű, az állat mikrochipjének leolvasásakor az alapítvány állatorvos önkénteseivel léphet kapcsolatba a megtaláló. Ők az online adatbázisban ellenőrzik az állat gazdáinak adatait, majd felveszik vele a kapcsolatot, hogy hazavihesse elkóborolt kedvencét. A gazdák a baj észlelésekor segíthetik is a megtalálást. A kutyakereső alkalmazás letöltésével lehetőségük van az állat adatinak (fajta, különleges ismertető jelek) megadására, az elveszett gombra kattintva pedig értesíthetik az esetről a körzetben lévő valamennyi alkalmazás-használót. A www.ebangyal.hu oldalon pedig rákereshetnek az elveszett, vagy már megtalált kedvencekre.
Kis odafigyeléssel el is kerülhető a baj egy bilétás nyakörvvel, amin feltüntetik címüket, telefonszámukat, s nevüket. Emellett szilveszter napján fokozott óvatossággal, pórázon sétáltassák négylábú barátjukat, a félősebb számára pedig gondoskodjanak állatorvos által ajánlott nyugtató szerről. S nem árthat, ha az állat közvetlen utcai zajoktól elszigetelt helyen vészelheti át a számára nehéz órákat.
Január elsejétől tilos lesz láncra verve tartani a kutyákat. A változás a 2012 nyarán életbe lépett állatvédelmi törvénynek köszönhető. Aki mégis így tesz, bűncselekményt követ el. Hogy mit jelent a tartós láncon tartás, és ezt hogyan állapítják meg, arról nem szól a kormányrendelet. Az ilyen körülmények között élő állatok rendkívül frusztrálttá válnak, ingerszegényen élnek és emiatt agresszívvá válnak. Az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője elmondta, hogy nyáron találtak olyan kutyát, amelynek a lánca felcsavarodott a karóra, az állat hőgutát kapott és elpusztult, télen pedig egy kikötött kutya odafagyott a földhöz.