Tegnap 32 civil életét vesztette, és 90-en megsebesültek két pokolgéppel elkövetett öngyilkos merényletben Homsz városában - közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja Londonban székelő emigráns ellenzéki szervezet. Homsz a harmadik legnagyobb szíriai város, Damaszkusztól 162 kilométerre fekszik. A merényletre az alaviták lakta negyedben került sor. A városrész, amelyben az utóbbi hetekben már második pokolgépes merénylet történt, azért kiemelt célpontja a terrorcsoportoknak, mert Aszad elnök is az alavita kisebbség tagja. A város lakóinak egyharmada alavita.
Homsz eddig csak részben volt az Aszadhoz hű kormányerők kezén, december elején viszont létrejött egy megállapodás a lázadócsoportok és a kormány között, ami lehetővé teszi a felkelők által felügyelt utolsó körzetek átvételét is a hadsereg számára, de ezt nem minden lázadónak tetszik. Homsz tartomány túlnyomó többségét máig a felkelők ellenőrzik - az al-Kaida szíriai szárnya, az An-Nusztra Front az északi, az Iszlám Állam (IS) pedig a keleti részeket. Itt található az ókori Palmüra városa is, amelyre az IS terjesztette ki rémuralmát és tette tönkre az ókori felbecsülhetetlen értékű műemlékeket.
Noha a vasárnapi iraki sikerhez, Ramadi visszafoglalásához jelentős mértékben hozzájárult az amerikai vezetésű katonai koalíció, amely célzott légicsapásokkal segítette az iraki szárazföldi erőket, tegnap az orosz védelmi minisztérium azzal vádolta meg Washingtont, hogy csak szimulálja az Iszlám Állam állásainak bombázását. A Reuters hírügynökség beszámolója szerint az Egyesült Államok és szövetségesei csak vasárnap 37 légicsapást mérték az IS-re – 21 esetben iraki, 16 esetben pedig szíriai célpontot bombáztak.
A moszkvai minisztérium reakcióját az váltotta ki, hogy Washington nemet mondott arra az orosz kérésre, hogy adják át a Szíriában lebombázott terrorista célpontok jegyzékét. A Pentagon szóvivője, Michelle Baldanza jelezte, az amerikai hadsereg mindaddig nem ad át ilyen jellegű információkat Moszkvának, míg az Basar el-Aszad elnököt támogatja. „Nem szándékozunk addig Szíriában együttműködni Oroszországgal, míg nem változtat az Aszad-elnököt támogató álláspontján és nem koncentrál az Iszlám Állam terrorszervezet elleni harcra”, mondta Baldanza. Erre reagált úgy az orosz védelmi minisztérium, hogy a Pentagon csak szavakkal harcol a terrorcsoport ellen.