Fidesz;Gyurcsány Ferenc;miniszterelnök-jelölt;DK;Altus;

FOTÓ: Molnár Ádám/Népszava

- Gyurcsány: Magyarországon már minden megtörtént

Nem forgatná fel a világot Gyurcsány Ferenc, bár véleménye szerint ráférne, csak hát a választóik a lassúbb tempót szeretik. A DK elnöke szellemi tunyaságnak, gyengeségnek gondolja, hogy a baloldalon belüli viták nem a tartalomról szólnak, hanem az egymás elleni küzdelemről, címkézésről. Gyurcsány hisz abban, hogy 2018-ban más pártokkal együtt kormányt alakíthat, de tudja, ha Orbán Viktor a menekültügyet a következő választásokig napirenden tudja tartani, kutya nehéz dolguk lesz.

- Előrehozott választásokra is fel akar készülni a Demokratikus Koalíció. Hisz abban, hogy 2018-ban kormányt alakíthatnak?

- Másokkal együtt igen.

- Ez nem kincstári optimizmus?

- Visszatekintve az elmúlt 25 évre, Magyarországon már minden megtörtént. Volt öt százalékos Fidesz, amelyik azután kormányra került. A nagy támogatottsággal választást nyert MDF csúnyán megbukott 1994-ben, volt magabiztos Orbán Viktor, aki 2002-ben elbukta a választást. A politikában két és fél év nagyon hosszú idő.

- Ki lehetne legközelebb a baloldal miniszterelnök-jelöltje? Nem korai a kérdés, ugyanis ezt a politikust 2016-ban el kell kezdeni felépíteni.

- Van jelöltem, de nem árulom el a nevét. Mi demokratikus köztársasági kormányt akarunk, és olyan miniszterelnököt, aki ennek a programnak hiteles, erős képviselője.

- Milyen programról beszélünk?

- Balközép, centrista programot kell készítenünk, amelyben vannak konzervatív elemek. A mérsékelt politika pártján állok. Nem forgatnám fel a világot, bár ráférne, csak hát a választóink a lassúbb tempót szeretik. A nemzet számunkra nem azt jelenti, hogy piros-fehér-zöld trikolórba csomagoljuk magunkat, hanem azt, hogy együtt maradunk, ennek erős a szociális tartalma. Az emberek életébe viszont nem akarunk beavatkozni, Kövér Lászlóként megmondani, hogyan éljünk, ebben a tekintetben szabadelvű a DK programja. Amikor viszont hiszünk abban, hogy a gazdaságban mégis a piac, a verseny a legfontosabb, akkor ez nyugat-európai értelemben konzervatív.

- Sokan állítják, hogy a Fideszt csak baloldali párt, vagy pártok válthatják le, pedig a XXI. században klasszikus osztályok már nem léteznek és tőlünk nyugatra a konzervatív pártok is képviselik a bérből és fizetésből élőket.

- Magyarországon sok tekintetben megfordultak a szerepek. Míg a baloldal a nyitottabb, reformpártibb, az új világot jobban értő, a Fidesz az államban hívő, régi megoldást szorgalmazó, sokak fejében kvázi baloldali programot megvalósító párt. Nem eszközökben kell baloldalinak lenni, hanem például tudni, hogy csak egyedül nem boldogul az ember. Nálunk egyébként divat a baloldaliságról vitatkozni, de ezek általában nem a tartalomról szólnak, hanem a baloldalon belüli küzdelemről. Arról, hogy az egyik fél küzd a másik ellen, címkéz, amit magam emberi, szellemi tunyaságnak, gyengeségnek gondolok.

- Még mindig lehetségesnek tartja, hogy ezek az egymás ellen küzdő baloldali pártok közös kormányt alakítsanak?

- Ennek az oldalnak sok kitűnő politikusa van. Amit Gőgös Zoltán földügyben tesz, az előtt le a kalappal. Szabó Tímea gyermekéhezés elleni harca kitűnő dolog, Varju László a trafikmutyival szemben lép fel, és hosszú a sor. Meg kell szervezni a középtől balra, illetve a szabadelvű világ felé lévőknek a csapatát. Amíg ez nincs meg, a választók nem fogják azt érezni, hogy esélyes kihívói vagyunk a Fidesznek.

- Minden nap, amit ez a kormány hivatalban tölt, árt az országnak. Ezt rendre elmondja. Akkor miért vezeti torony magasan a népszerűségi listát a Fidesz?

- Ez nem az ország érdekébeni teljesítményt igazolja, hanem a félelemre építő tisztességtelen politika sikerességét. Európának ezen a felén új vasfüggöny épült, bonyolultabb mint a korábbi, és ezt nehezebb lebontani. Bibó óta tudjuk, hogy Közép-Európa nyomorúsága az a nemzeti lét elvesztésével kapcsolatos félelem. Minden politikusnak el kell döntenie, hogy erre a félelemre épít, vagy megpróbálja bátorítani az országot. Tudom, hogy amit mi képviselünk ezekben a szimbolikus ügyekben, annak ma nincs többsége, de nem gondolom, hogy saját népszerűségünk növelése végett a másik oldalra kellene állni. Adóügyben, nyugdíjügyben, egészségügyben szívesen kötök kompromisszumot, a halálbüntetés kérdésében, az emberi méltóság, a szabadság ügyében nem. Függetlenül attól, hogy a többség mit gondol.

- Adóügyben annyira hajlandó kompromisszumot kötni, hogy a Facebookon Lendvai Ildikó figyelmeztette, ne pártolja a fideszes egykulcsos adót.

- Miközben személyes meggyőződésem szerint helyes, hogy aki többet keres, az egyre többet fizessen, a választóim fejében az egykulcsos adó sok erényt hordoz. Semmi mást nem ajánlottam a baloldalnak és magamnak, csak azt, tegyük fel a kérdést: van-e tisztességes kompromisszum a két megközelítés között. A DK most készülő programjában nem egykulcsos adót javasolunk, de vitát kezdeményezünk. Akár a többi szakpolitikai kérdésben, amit korábban korábban mozdíthatatlannak tartottak. A jövő februárra elkészülő programunkban egyebek mellett alapnyugdíjat és munkanyugdíjat ajánlunk, az oktatásban azt, hogy az iskola fenntartás az államnak kötelessége, az önkormányzatok számára viszont lehetőség, amiről szintén várjuk a szakemberek véleményét. Azt nehezen tudom eldönteni, hogy ebben a zavaros világban ezek a kérdések érdeklik-e a választókat, vagy mindent elfed a menekültügy, a korrupció, a politikusok napi vitája.

- Orbán Viktornak az az érdeke, hogy a menekültügyet a 2018-as választásokig napirenden tartsa.

- Ha a miniszterelnök ezt a kérdést 2018-ig saját politikája középpontjában tudja tartani, kutya nehéz dolgunk lesz. A választók túlnyomó többsége ugyanis ebben a kérdésben az ő megközelítését támogatja. De ezt le kell küzdeni.

- Gyurcsány Ferenc ma is a kormány egyik fő ellensége. Most éppen a lengyel kormányt akarják arra kérni, hogy az Altust jelentse fel az Európai Bizottságnál.

- Hajrá! Már az előző esetben sem adtak nekik igazat. Ha az tiltott pártfinanszírozás, hogy az adózott pénzem egy részét, bevallott és ellenőrzött módon odaadom a pártomnak, akkor azt lehet mondani, hogy nagy bajban vagyunk. Ennek a pénznek több mint felét ugyanis az Országgyűléstől kaptam, így mondhatjuk, hogy a magyar Országgyűlés is tiltott pártfinanszírozás bűncselekményébe keveredett.

- Nem koptatják ezek a vádaskodások a DK-t?

- Ma két párt szimpátiaindexe növekszik, a Fideszé és a Demokratikus Koalícióé. Igaza lehet azoknak az elemzőknek, akik azt várják, hogy ennek a demokratikus oldalnak a legnagyobb politikai közössége 2016 végére a mi pártunk lesz. Karakteres, erős párt a DK, amelyik világosan beszél az élet nagy dolgairól. Van karakteres vezető csapata.

- Milyen lesz az ország 2016-os éve?

- Remélem jó. Nem azon az áron akarjuk megverni a Fideszt, hogy közben tönkremegy Magyarország. Nem okoz számomra rossz érzést, ha a Fidesz olykor előáll egy jó javaslattal. Szeretném, ha jövőre is lenne ilyen.

Lakásában egy ajtót kormányplakátok díszítenek. Hogy ki ne essen a ritmusból. Kéri László politológussal a vidéki Magyarországról, Komszomol-fiúkról, macsó bunkóságról beszélgettünk, és az egyszeri tolvajról, aki csak otthon vette észre, hogy semmi sincs az ellopott zsákban.