kétmilliárd;kitiltási ügy;

- Kitiltási ügy: kié lett volna a kétmilliárd?

Az amerikai kitiltási üggyel kapcsolatos múlt heti ügyészségi bejelentés hullámai nem ültek el, sőt további kérdések várnak megválaszolásra. 

A Fővárosi Főügyészség egy csaló próbálkozásának tudja be az amerikai tulajdonú étolajgyártó Bunge Zrt.-nek tett kétmilliárd forintos ajánlatot. A megvádolt T. V. ennyiért intézte volna el, hogy kapcsolatai révén segít elérni a kormánynál, hogy az étolaj áfája 27-ről öt százalékra csökkenjen. A Bunge egy általa foglalkoztatott lobbistán, Torba Tamás közgazdászon keresztül "talált rá" a kormányközeli kapcsolatokra hivatkozó férfira 2013-ban. Az amerikai céget nagyon bosszantotta, hogy a boltok polcai tele voltak áfacsalt étolajjal, s emiatt a Bunge versenyhátrányba került. A megoldást a a bajok gyökere, a magas áfa mérséklése hozhatott volna - de nem minden áron. Torba, aki ma már az étolajgyártó kommunikációs tanácsadója, a Magyar Nemzetben tegnap megjelent interjújában elmondta, hogy a közvetítő által kért pénzt egy alapítványi számlára kellett volna befizetni, amelyet "lepapíroztak" volna. Ez azt jelenti, hogy különféle szerződéseket írtak volna tanulmányok készítéséről, vagyis a kétmilliárd mögött – papíron legalábbis – valamifajta teljesítés is állt volna.

Ibolya Tibor fővárosi főügyész korábbi tájékoztatóján nevén nevezte a T. V. által hivatkozott, a kormánynál feltételezhetően közbenjáró céget. Ez a Századvég Gazdaságkutató Zrt. volt. A fővárosi főügyész ugyanakkor azt állította, hogy a vádlott és a Századvég elnöke, Heim Péter között sem személyes, sem egyéb kapcsolat nem mutatható ki, az ajánlatból sem volt igaz semmi. Heim az ATV műsorában szintén azt mondta, ismeretlen számára a rá és a cégre hivatkozó T. V., soha nem vett részt korrupciós cselekményben.

Az alapítványi szál felbukkanása új megvilágításba helyezi az ügyet a Magyar Nemzet szerint, hiszen a Századvégnek van alapítványa. Kérdés, hogy a Fővárosi Főügyészség a Századvég Gazdaságkutató mellett vizsgálta-e a Századvég Alapítvány érintettségét. A két menedzsment között ugyanis van átfedés: Szalay-Bobrovniczky Kristóf, az alapítvány kuratóriumi elnökhelyettese és a gazdaságkutató társtulajdonosa is egyben, míg Barthel-Rúzsa Zsolt az alapítvány ügyvezető igazgatója és a gazdaságkutató igazgatósági tagja is - írja a Magyar Nemzet. Az ügyészség egyelőre nem nyilatkozott az ügy fejleményeiről, a Századvég viszont tiltakozott a újabb "hírbehozás" miatt és elutasít minden gyanúsítást.

A különböző önkormányzati szövetségek sem gondolták volna, hogy egy jobbközép kormányt túlzott liberalizmusa miatt fognak bírálni, márpedig az 1997. évi építési törvény múlt heti módosításával ez történik. Káoszt okozhat, hogy nem kell építési engedélyt kérni a legfeljebb 300 négyzetméter alapterületű házak építésekor, elég lesz bejelenteni az építési szándékot.