építési engedélyezés;

A házilagos kivitelezésnek az utólagos ellenőrzéseken meg lehet a böjtje, le is bontathatják az épületet FOTÓ: NÉPSZAVA

- Fideszes utcakép készül

A különböző önkormányzati szövetségek sem gondolták volna, hogy egy jobbközép kormányt túlzott liberalizmusa miatt fognak bírálni, márpedig az 1997. évi építési törvény múlt heti módosításával ez történik. Káoszt okozhat, hogy nem kell építési engedélyt kérni a legfeljebb 300 négyzetméter alapterületű házak építésekor, elég lesz bejelenteni az építési szándékot.

A 300 négyzetméter alatti ingatlanokhoz nem kell építési engedélyt kérni a jövőben, mindössze bejelentési kötelezettség lesz, és ezt követően 15 nappal megkezdődhet az építkezés. Az építési engedély kiiktatása ellenére még marad elég szabályozó eszköz a helyiek kezében - mondta a Népszava kérdésére Schmidt Jenő a települési Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Tab fideszes polgármestere. Az helyesnek tűnik, hogy ne törvényben határozzák meg, hogy milyen legyen egy családi ház tetejének színe, anyaga vagy dőlésszöge, a nyílászárók mérete, fajtája és formája, az épület párkánymagassága. Ezt a törvény szerint helyben kell szabályozni, és a kormányhivatalok, ha a település rendezési szabályzata azt megkívánja, akkor minden bizonnyal a jövőben is ragaszkodni fognak a városkép megőrzéséhez. Ha ettől eltérést tapasztalnak, akkor súlyos pénzbírságra, végső esetben a szabályzattól eltérő épületrésznek, vagy a teljes épület lebontására is számítani lehet - tette hozzá Schmidt. Az építési engedély számosan eddig is csak egy papírnak tartották, amelyből annyi valósult meg, amennyit az építtető anyagi erőforrásai megengedtek a számára. A kormányhivataloknak, mint eddig a jövőben is módjuk lesz arra, hogy ellenőrizzék: az építés során minden az előírásoknak megfelelően történt-e, ami megfelel a jelenlegi használatbavételi eljárásnak.

A kormányzat célja az építési engedélyek megszüntetésével vélhetően az volt a célja, hogy az ilyenkor szokásos korrupciónak elejét vegyék. Annak lehetősége azonban továbbra sem kizárt, hogy a korrupció a használati engedély kiadásához kötődjön. Azonban az építész szakma minden bizonnyal rosszul jár, hiszen számosan majd saját fejük után menve kezdenek el családi házat építeni, mérnöki szaktudás nélkül, kizárólag a kivitelezésre koncentrálva. Háttérbe szorul majd az ugyancsak törvényben is szabályozott energiahatékonyság figyelembevétele, a felhasznált építőanyag megfelelő minősége, hogy a ház megfelelő statikai állapotáról ne is beszéljünk - nyilatkozta Máté Enikő építészmérnök a Mandínernek.

Azt nem állítanám, hogy az építésügy eddigi hatályos szabályozása teljesen rendben volt, de a rendszer tisztességgel működött még az ingatlanpiaci boom időszakában is - írta blogjában Berkecz Balázs városépítészeti szakember, az Együtt elnökségi tagja. És ami különösen fontos, mindenki érdekét szolgálta: az építtetőét, mert a rendszer az esetek többségében kiszűrte a tervezési hibákat, és a kivitelezőét is, mert a szakmailag vállalhatatlan megrendelői igényeket hatósági kontrollal vissza lehetett nyesni. Emellett szakmai konzultációt, támogatást is jelenthetett a tervező számára az építéshatóság és a tervtanács is. A szomszédok érdekeit is védte a hatóság a tervezés megkezdésétől az engedélyezési eljárás során és használatba vételig - tette hozzá. A helyi közösségnek is fontos volt az egyértelmű szabályozás, hiszen nem épülhetett olyan épület, amely nem felelt meg a kialakult utcaképnek. Ennek most vége. Az építésügyi szabályozás szétverésével pedig perek sokasága fog keletkezni a szabálytalan telekbeépítések okán megromló szomszédsági viszonyok miatt, szép településeink utcaképére pedig évtizedekre fogja rányomni a bélyegét a fideszes felelőtlenség - összegezte véleményét Berkecz Balázs.

A Magyar Önkormányzatok Szövetsége arra kérte a kormányt, hogy azonnali hatállyal vonja vissza a jogszabályt és kezdjen egyeztetést az eredeti szándékokat is érvényesíteni tudó, de az önkormányzatok szerepét is figyelembe vevő új jogszabály megalkotására, az önkormányzati szövetségek bevonásával.

Az egyszerűsítések és az adócsökkentés éve lesz 2016 - ezt ígérte a magyaroknak a kormány. Ennek jegyében még decemberben is változtattak a januártól életbe lépő szabályokon. Az adóhatóság jövő évi átalakításával pedig az eljárási szabályok és az adózás rendje gyökeres megváltozása várható.