tehetségkutató;sztárkereső;

A magyar verseny, az első Hungary’s Got Talent győztese a Dirty Led Light Crew lett FORRÁS: RTL KLUB

- Tehetség vagy sztár kell?

A hét végén a népzenei vonulatot képviselő Fölszállott a páva és az abszolút kereskedelmi trendbe illeszthető Hungary's Got Talent is győztest hirdetett. A milliós nézettségű műsorok azonban nem minden esetben valós tehetséget adnak, sőt kérdés az is, hogy vajon van-e annyi tehetség, amennyit kutatni kívánnak.

Pénteken a Fölszállott a páva gyerekkiadásának, szombaton pedig a világszerte nagy népszerűségnek örvendő tehetségkutató első hazai változatának, a Hungary's Got Talent című sztárcsinálónak született meg a végeredményre. Az MTVA és a Hagyományok Háza közös népzenei, néptáncos tehetségkutatójának énekes szólisták és énekegyüttesek kategóriában a bátonyterenyei Haraszti ikrek, a hangszeres szólisták és zenekarok között ifj. Ürmös Sándor, a szóló és páros táncosok versenyében az erdélyi Antal Adorján, a táncegyüttesek körében pedig a Bartina Gyermekcsoport lett a befutó. Az RTL Klub újabb tehetségkutatójának első helyezettje pedig a Dirty Led Light Crew formáció lett, a különböző fényjátékokkal dolgozó modern táncos csoportot a zsűri is egyöntetűen támogatta. A hét fős csapat Magyarországon (a világon akadt már ilyen technikával dolgozó formáció) egyedülálló módon ötvözi a táncművészetet a ledes fénytechnikával: a soproni fiatalok ruháiba épített ledcsíkok villogását hozzák szinkronba látványos koreográfiájukkal.

Jól példázza a két műsor tematikája közötti alapvető különbségeket a zsűritagok névsora is. A Fölszállott a páva esetében a zsűri elnöke Sebő Ferenc Kossuth-díjas zenész volt, a tagok közt pedig a szintén Kossuth-díjas Sebestyén Márta népdalénekes is helyet foglalt. Az RTL Klub műsora kereskedelmi produkció, így ott sokat számított a népszerűség és az ismertség is. A Kossuth-díjas Csuja Imre az ország egyik legnépszerűbb, sokat foglalkoztatott színésze, Horgas Eszter kiváló fuvolaművész, Kovács Patrícia Jászai Mari-díjas színésznő, a négyük közül legkevésbé ismert Linczényi Márkó pedig elsősorban az indie-pop zene iránt érdeklődők számára közismert.

Koós János énekes, aki első sikereit a táncdalfesztiválon aratta, nincs különösebben jó véleménnyel a tévés tehetségkeresőkről. "Amíg néztem a tehetségkutatókat, azok győztek, akiket igazán szerettem: Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven és Giacomo Puccini. A mostani tévés bolondozásnak nincs sok értelme, mert túl kevés a valódi tehetség, akiket felkutatnak" - mondta a 78 éves énekes, aki vezetés közben, Puccini Bohémélet című operájából Rodolfo áriáját hallgatta Pavarotti előadásában, amikor válaszolt lapunk kérdéseire. A művész hozzátette, nem az ő dolga eldönteni, hogy húsz-harminc év múlva hol lesznek azok a csillagok, akiket most fedeznek fel, de szerinte már nem a zene valódi értelme, a melódia és a szép énekhang a fő motiváció. "A táncdalfesztiválok döntői idején a hatos villamos megállt a körúton, a vezető felhangosította a kis táskarádióját és addig, míg nem következett a kedvenc fellépőjétől a legkedvesebb dala, nem ment tovább. Akkoriban valóban értéket, minőséget kutattak, de ez a mostani műsorokról már nem mondható el" - véli Koós.

Várhegyi Lucas Palmira fiatal énekesnő, a TV2 Rising Star című tehetségkutatójának győztese szerint valóban vannak hátrányai az ilyen szériáknak. "Előfordul, hogy gyakran nem a szakmaiság dominál a közönség szavazatainál, akár a külső vagy a személyiség is sokkal fontosabb lehet a teljesítménynél. Az idősebb énekesgenerációk körében éppen ezért nem örülnek maradéktalanul az ilyen műsoroknak, mert ezek nem pusztán kitermelnek egy újabb csapat fiatal előadót, hanem előfordul, hogy kevésbé tehetséges emberekkel kell felvennie a versenyt olyan művészeknek, akik akár már negyven-ötven éve a pályán vannak." A 19 éves Várhegyi Lucas Palmira hozzátette, sok esetben olyanok győznek, akiket a hagyományos zenei képzés teljes hiánya jellemez.

88 éves korában meghalt a német Kurt Masur, a XX. és a XXI. század elejének egyik legnagyobb karmestere.