Magyar szempontból ugyan nem a január a sportnaptár legeseménydúsabbnak mondható hónapja, de rövidpályás gyorskorcsolyázóink gondoskodtak arról, hogy az év eleje se teljen el magyar siker nélkül. Január 25-én ugyanis ezüstérmet nyert a magyar férfi váltó a sportág hollandiai Európa-bajnokságán, Dordrechtben. A Knoch Viktor, Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Burján Csaba alkotta stafétát csak az oroszok tudták maguk mögé utasítani. A magyar válogatott két éremmel zárta az Eb-t, mivel korábban a női váltó bronzot nyert 3000 méteren. A Heidum Bernadett, Lajtos Szandra, Bácskai Sára Luca, Jászapáti Petra váltó előtt szintén az oroszok, illetve a házigazda hollandok végeztek.
Óriási bravúr volt Miklós Edit harmadik helye a világkupán
Sporttörténelmet írt Miklós Edit. A csíkszeredai születésű versenyző, aki 2013 februárjában a szocsi olimpián hetedik volt lesiklásban – a magyar alpesi sízés történetének legnagyobb sikerét érte el azzal, hogy harmadik lett a női alpesi sízők világkupa-sorozatába tartozó St. Moritz-i lesiklóversenyen.
Januárban még csak éledezik az európai focicsapatok nagy része, igaz, az angolok elég kemény év végén vannak túl, s Olaszországban és Spanyolországban is végigjátsszák a hónapot. A sportág szempontjából a legfontosabb esemény az év első hónapjában az Aranylabda átadása. A január 12-i „ítélethirdetés” előtt az volt a kérdés: Lionel Messit, Cristiano Ronaldót vagy Manuel Neuert választják-e az év legjobbjának a szakemberek, illetve újságírók. Végül a kétségkívül remek szezont teljesítő – spanyol kupa-, és BL-győztes – Cristiano Ronaldo lett a befutó. A Real Madrid extraklasszisa megvédte címét, és pályafutása során harmadszor lett aranylabdás. A Puskás-díjat a Real Madrid egy másik sztárja, James Rodríguez érdemelte ki, akinek pompás gólja az uruguayiak elleni 2014-es labdarúgó vb-nyolcaddöntőben tényleg méltó volt az elismerésre. A hölgyek között folytatódott a németek diadalmenete, 2014 legjobbja ugyanis a Wolfsburg középpályása Nadine Kessler lett, aki az előző évben bajnoki címet és Bajnokok Ligáját nyert.
Drámai mérkőzésen győzött 2-1-re a házigazda Ausztrália Dél-Korea ellen a labdarúgó Ázsia Kupa döntőjében. Az Uli Stielike által irányított Dél-Korea egyébként a fináléig egyetlen gólt sem kapott. Ausztrália győzelmével biztosította helyét a 2017-ben Oroszországban esedékes Konföderációs Kupán.
Január 15-től február 1-ig rendezték meg a férfi kézilabda-világbajnokságot, Katarban. A franciák ötödik világbajnoki elsőségüket szerezték meg. Náluk többször senki sem állhatott a világ trónján, ráadásul egyszerre ők mondhatják magukénak az olimpiai-, Európa- és világbajnoki címet. Ilyen mutatóval is csak Karabaticék büszkélkedhetnek, igaz a franciák már másodszor ülhettek a „triciklire”. A franciák sikerükkel kijutottak a 2016-os riói olimpiára. A torna legértékesebb játékosának a francia Thierry Omeyert választották, gólkirály a szlovén Dragan Gajic lett.
A franciák méltatása helyett most mégis a második helyezett Katar válogatottjáról szolunk néhány szót. A Valero Rivera vezette katari válogatott is történelmi tettet hajtott végre: ázsiai együttes előzőleg vb-n nemhogy fináléban, de még elődöntőben sem szerepelt. A vb-k 1938 óta íródó történetében eladdig csak európai válogatott szerzett érmet. Ezt a statisztikát adta át a múltnak az arab állam „zsoldosserege”. A siker kovácsa, Valero Rivera, aki 2013-ban még a spanyol válogatottal nyert vb-címet, nem a lelkes katariak között kezdett el tehetségeket toborozni, hanem neves külföldieket honosíttatott. Köztük a boszniai Danijel Saricot, aki a Barcelonát erősíti. Mellette honosították a montenegrói Goran Stojanovicot, ezzel Katar két világklasszis kapussal is rendelkezik. Katari állampolgár lett a francia válogatott Bertrand Roiné, aki februárban ünnepelte 34. születésnapját, s korábban a franciák egyik erőssége volt, világbajnok is lett 2011-ben. A katari válogatottban szerepelnek olyan játékosok, mint Memisevic, Markovic, vagy Damjanovic. Hangzás alapján is megállapíthatjuk, hogy nem tősgyökeres katariakról van szó. A válogatott keretben mindössze négy katari születésű kézis kapott helyet.
Valóságos nemzeti hősként ünnepelte Ausztria a „síugró cirkusznak” is nevezett, 63. Négysáncverseny összetettbeli győztesét, Stefan Kraftot, aki éppen hazai környezetben, a Salzach völgyében elterülő Bischofshofenben állhatott a dobogó legmagasabb fokára. A 21 éves versenyzőnek ez volt az első jelentősebb győzelme, az már csak hab a tortán, hogy épp a síugrás legfontosabb viadalán végezhetett az élen.
Nem sok babér termett a magyar versenyzőknek az ezúttal is Dél-Amerikában megrendezett Dakar-ralin. Magyarországot a motorosok mezőnyében Dési János (KTM) képviselte, akit kizártak. Az autósok mezőnyében több egység is részt vett a magyar színekben. A toyotás Sebestyén-Bognár duó kiegészült a mongol Jargalsaikhan Damdinbaljirrel. A csapat másik autós egységét a Szaller-Farkas-Laklóth hármas alkotta szintén egy Toyotával. (A kamionok versenyében magyar alakulat nem vett részt.) Szaller Zoltánék a második, Sebestyén Sándorék a tizenegyedik szakaszon kényszerültek feladni a viadalt. A motorosoknál a spanyol Marc Coma végzett az élen, az autósoknál pedig egy katari-francia páros, a kamionosoknál az orosz Ajrat Margyejev aratott diadalt.
Pályafutása tizenegyedik világbajnoki aranyérmét szerezte meg a Majthényi Szabolcs, Domokos András kettős a vitorlázók repülőhollandi-világbajnokságán, amelyet január 3-6 között rendeztek meg az ausztráliai Sydneyben. A címvédő magyarok az első hat futam mindegyikét megnyerték. A Majthényi, Domokos páros messze a legeredményesebb a nem olimpiai hajóosztályban: a tizenegy arany mellett van öt ezüstérme is.
A 18 éves, két éve Eb-bronzérmes orosz Jelizaveta Tuktamiseva győzött a nők versenyében a műkorcsolyázók stockholmi Európa-bajnokságán. A dobogó másik két fokára is honfitársai állhattak a szombati kűr után: a tavaly junior vb-győztes Jelena Ragyionova lett a második és Anna Pogorilaja a harmadik. A 38 fős mezőny egyetlen magyar indulója, az Eb-újonc Tóth Ivett összesítésben a 33. helyen zárt, és szombaton már nem szerepelhetett a kűrben, mert ott csak a legjobb 24-nek nyílt erre lehetősége.