Nemzetbiztonsági kérdések, a terrorizmus elleni harc, az amerikaiak fegyverhasználatának korlátozása utalta a szombat este (közép-európai idő szerint vasárnap hajnalban), a New Hampshire állambeli St. Anselm College-ban tartott demokrata vitát, amelyet az ABC tévé és az egyik legtekintélyesebb helyi lap, a New Hampshire Union Leader szervezett. New Hampshire a második állomás a 2016-os előválasztási menetrendben, a február 1-i iowai caucus után, február 9-én ott tartják az első előválasztást.
Bernie Sanders bevezetőjében azt mondta, azért indul az elnökválasztáson, mivel azt szeretné, hogy ne csak a milliárdosok, ne csak az egy százalék boldoguljon, hanem a dolgozó emberek is gyarapodhassanak. Bírálta a "korrupt" kampányfinanszírozási rendszert, s új irányt sürgetett a külpolitikában. O’Malley a republikánus Donald Trumpra utalva óvott attól, hogy a terrorizmus fenyegetését az amerikaiak megosztására használják gátlástalan politikusok. Hillary Clinton közölte, az amerikai elnök kötelessége, hogy gondoskodjon a családok biztonságáról, s a gazdaság mindenki számára érzékelhető növekedéséről, s aláhúzta, mindenkinél jobb terve van ennek elérésére.
A vitában a demokrata elnökjelöltségre pályázó politikusok a republikánus éllovasra zúdították az össztüzet. Hillary Clinton elítélte a republikánus éllovas, Donald Trump muzulmánellenes retorikáját, felhívását a muszlimok teljes beutazási tilalmára, s leszögezte, „Trump az Iszlám Állam legjobb toborzója lett”. Clinton azt mondta, több amerikai felfegyverzése nem megoldás, a muszlim-amerikai közösséggel együtt kell dolgozni a radikalizálódás megelőzéséért. Martin O’Malley, aki harmadik helyen áll, s mindenképpen versenyben szeretne maradni, Clintont és Sanderst is bírálta, amiért kétértelműen nyilatkoznak a fegyvertartás korlátozása kérdésében. O’Malley a demokrata mezőny legifjabb tagja, Clinton 68, Sanders 74, ő viszont még csak 52 éves, jövőbeni ismertségének megerősítéséért is küzd.
A volt külügyminiszter védelmébe vette Obama elnök IS-elleni politikáját. Az ENSZ BT szombaton egyhangúlag elfogadott Szíria-határozatára utalva Clinton hangsúlyozta: „Végre ott tartunk, ahol kell, van közös stratégiánk, s egyhangú elkötelezettség az IS elleni fellépésre”. Sem Clinton, sem a másik két jelölt nem szorgalmazta, hogy az Egyesült Államok szárazföldi csapatokat vessen be az Iszlám Állam visszaszorítására. Hillary fontosnak ítéli a muszlim államok koalíciójának katonai fellépését.
A vitában még az is felmerült, változtatni kell-e a jövőben a First Lady szerepén. Hillary elmondta, férjének, Bill Clinton volt elnöknek érdemi szerepet szánna, kikérné a tanácsait, főként gazdasági kérdésekben, s felkérné jószolgálati missziókra is. Bernie Sanders emlékeztetett arra, hogy Hillary Clinton sokat változtatott az amerikai elnökfeleségektől elvárt szerepen.
Bernie Sanders a vitában kénytelen volt bocsánatot kérni azért, mert stábjának egyik tagja hozzáfért a Clinton-kampány bizalmas adatbázisához és adatokat töltött le onnan. A demokrata pártvezetés erre válaszul letiltotta Sanders hozzáférését a demokraták teljes választói adatbázisához, amely létfontosságú információkat tartalmaz. Clintonék megkérdőjelezték Sanders védekezését, miszerint véletlen kompjuterhiba folytán láttak bele az éllovas adataiba. Sanders szerint a demokrata pártvezetés kivételez Clintonnal. A pódiumon egyetértettek, hogy fátylat borítanak a történtekre, hiszen a választók aligha kíváncsiak a belső huzakodásra. A Sanders-csapat visszakapta hozzáférését a demokrata adatbázishoz.