minimálbér;béremelés;multik;

- A kormány dönthet a minimálbérről

A multik megmondták, a többi hazai vállalkozás még nem tudja milyen béremelést ajánljon jövőre dolgozóinak. A Magyarországon működő nemzetközi érdekeltségű vállalatok az alapbérek átlagosan 2,8 százalékos emelését tervezik 2016-ra - derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) legújabb bérezési tanulmányából.

DUIHK szerint az alacsony infláció lényegesen mérsékli a béremelési nyomást, és vélhetően hatással van a vállalatok jövőre tervezett átlagosan 2,8 százalékos béremelésére is. A felmérésben részt vevő nemzetközi cégek az idén 3,7 százalékkal emelték a béreket magyarországi érdekeltségüknél, de ez még így is jóval elmaradt a 2014 végén előre jelzett 5 százalékos mértéktől. Az egyéni bérszínvonalat és a tervezett bérnövekedést leginkább a beosztás és a képzettség, valamint a vállalat mérete és földrajzi elhelyezkedése befolyásolja. A teljesítményfüggő, változó javadalmazási elemek elsősorban a vezetők esetében jelentősek, hiszen a teljes jövedelem 22 százalékát adják.

Bár a multik már biztosan emelik a béreket, a piac többi szereplőjét érintő bérajánlásról még nem született megállapodás, mint ahogyan a 2016-os minimálbér és garantált bérminimum emelésének mértéke sem ismert. Mivel a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) a szociális partnerek több körös egyeztetés során sem tudtak megegyezni a béremelések mértékéről, a kormány dönthet a garantált bérekről. A költségvetést alapul véve, várhatóan 110 775 forint körül határozza majd meg a kormány a 2016. január 1-én hatályba lépő bruttó minimálbért - véli Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) elnöke. A VKF-fórumon lemerevedtek az álláspontok. A 2016-os minimálbér és garantált bérminimum emelésének mértékét a szakszervezeti oldal bruttó 7, illetve 7,4 százalékban javasolta. A munkáltatói oldal viszont bruttó 4,76 és 4,91 százalékos béremelési javaslatot tett. Értesüléseink szerint a szerdai kormányülésen nem született döntés a minimálbérről és hírlik, hogy hétfőn újabb VKF ülésen tesznek kísérletet a megegyezésre.

A jövő évre a cégeknek ajánlható országos béremelési mértékéről a munkáltatók nem mondtak konkrét számokat, a szakszervezetek viszont 5-8 százalékos bérajánlást fogalmaztak meg.

Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter 2015. december 1-jei hatállyal Nemes-Nagy Tibort  nevezte ki a Magyar Közút Nonprofit Zrt. élére Tasó László közlekedéspolitikáért felelős államtitkár javaslatára - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.