EP;Magyarország;demokrácia;Strasbourg;jogállamiság;monitorozás;hetes cikkely;

Frans Tindemansnak, az EB alelnökének most már foglalkoznia kell a magyar „demokráciával” FORRÁS: © EUROPEAN UNION 2015 – SOURCE

- Nem hetes, de karó

Nem a hetes cikkely azonnali megindítását követeli, de felszólítja az Európai Bizottságot, hogy indítson monitoring vizsgálatot Magyarországon - döntött az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén. Az elfogadott határozat szerint a Bizottságnak meg kellene vizsgálnia, hogy a kormány intézkedéseinek együttes hatása rendszerszinten rontotta-e a demokrácia állapotát, főként, hogy hasonló jelenségek már más tagállamokban is megjelentek.

Elfogadta az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülése szerdán a szociáldemokraták, a liberálisok, a zöldek és a radikális baloldal közös állásfoglalási javaslatát a magyarországi helyzetről. A vélemény ismét lesújtó, ám a végső szövegből kikerült az a szakasz, hogy az EP kezdeményezze a tagállamok kormányait tömörítő tanácsnak szóló, indoklással ellátott javaslat elkészítését az uniós szerződés hetes cikke szerinti eljárás azonnali megindítására Magyarországgal szemben.

A 327 szavazattal, 293 ellenszavazat, 61 tartózkodás mellett elfogadott határozattal ugyanakkor az EP ismét felszólította az Európai Bizottságot, hogy "haladéktalanul kezdje meg a magyarországi demokrácia, jogállamiság és alapvető jogok mélyreható nyomonkövetési eljárását, ideértve számos intézkedés együttes hatását". Az eljárásnak ez a szakasza a tények megállapítására korlátozódik, nem helyez kilátásba büntetést.

Az állásfoglalás bírálja a Bizottság december 2-án, az EP plenáris ülésén elhangzott értékelését, amely a vizsgálat szükségtelenségéről szólt. A határozat szerint "a közelmúlt magyar kormányzati intézkedései rendkívüli módon megnehezítették a nemzetközi védelemhez való hozzáférést". Sőt, a szabályok "indokolatlanul kriminalizálták a menekülteket, migránsokat és menedékkérőket" - véli az EP. Bírálatot fogalmazott meg "az idegengyűlölő retorikával kapcsolatban, amely - különösen a kormány által irányított kommunikációs kampányok és nemzeti konzultációk révén - a migránsokat társadalmi problémákhoz vagy biztonsági kockázatokhoz kapcsolja, ezáltal még problematikusabbá téve az integrációt". Az állásfoglalás felszólítja a magyar kormányt, hogy a menekültválság miatt hozott rendkívüli intézkedéseket vonja vissza. A képviselők hozzátették: ezen intézkedéseket korábban más lépések is megelőzték, amelyek "következtében nagymértékben, rendszerszinten romlott a helyzet a jogállamiság és az alapvető jogok" terén.

Az EP a határozattal arra is figyelmeztet: az Unió a cselekvés hiányával hozzájárulhatott, hogy más tagállamokban is hasonló fejlemények tapasztalhatók. Mindezek miatt indokoltnak látják a monitoringot, ami nem jelenti automatikusan hazánk uniós szavazati jogának felfüggesztését, ám erőteljes lépés az EP részéről.

Ujhelyi kiszavazott, a Fidesz kiakadt
Orbán Viktor egy veszélyes vírus, amely egyre súlyosabban fertőzi meg Magyarország után egész Európát is - közölte Ujhelyi István. A szocialista EP-képviselő tartózkodott a szavazásnál, mert - mint írta "ha csak egy újabb fenyegető határozat születik az EP-ben, azt Orbán és a tenyeréből etetett közmédia ismét az ország megtámadásaként fogja bemutatni. Ezzel pedig csak erősödne a populista rezsim. Mélyreható megoldás többek között az lehet, ha az Európai Bizottság érdemi mechanizmussal állja útját annak, hogy uniós forrásokból építsék tovább az orbáni állampárt rendszerét." Az MSZP alelnöke azt is közölte: a Fidesz-kormány antidemokratikus és Európa-ellenes gyakorlatával szembeni fellépés követelése több mint jogos, a négy képviselőcsoport által közösen megfogalmazott javaslat minden megállapítása helyes és pontos". A szavazáson való tartózkodása oka, hogy "semmilyen olyan javaslatot nem tudok támogatni, amely Orbán bűnei miatt egész Magyarországot bünteti".
Párttársával szemben a szintén szocialista Szanyi Tibor támogatta az indítványt, mely a javaslatára tér ki az uniós források felhasználásának ellenőrzésére. A szigorú vizsgálatot kezdeményező indítvány megkapta a szükséges többséget, így az "európai káposzta” nincs már többé a “magyar kecskére” bízva - közölte Szanyi. A képviselő szerint "végre a magyar emberek érdekét védő józanság kerekedett felül".
Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke és EP-képviselője is úgy látja: az európai többség egyre inkább felismeri, hogy az Orbán-kormány nem csak Magyarországra, hanem egész Európára veszélyt jelent.
A Fidesz-KDNP EP-képviselőcsoportja ellenben úgy vélte: a határozat bosszú és nyílt támadás a kötelező menekültkvóták elutasítása miatt.

Az Eximbank nem adott állami támogatású hitelt a TV2-csoport megvásárlásához. Az állami tulajdonban álló, a Külgazdasági és Külügyminisztérium felügyelete alá tartozó pénzintézet szerdai, az MTI-nek küldött közleményében hozzátette:  szigorú működési és döntéshozatali szabályok vonatkoznak rájuk.