Évről évre egyre többet vásárolnak a magyarok az interneten. 2014-ben 300 milliárd forintot költöttünk el a hazai webshopokban. Ez jelentős, mintegy 4 százalék körüli részt tesz ki a hazai kiskereskedelem teljes forgalmából. „Az internetes vásárlás egyik nagy előnye, hogy pénzt és időt takaríthatunk meg. De ugyanúgy, ahogyan az áruházakban a zsebtolvajok, az internetes boltokban is egyre több virtuális zsebes, webtolvaj igyekszik megszerezni a pénzünket. Csak ők éppen nem farzsebben tárolt erszényre, hanem a virtuális pénztárcánkra, a bankkártyaadatainkra utaznak” – mondta Molnár Ferenc, a digitális biztonsági szakértő, a NETLOCK Kft. vezetője.
Éppen ezért fontos tisztában lennünk a weboldalak biztonságával. Az úgynevezett SSL rendszer jelentheti az első védvonalat a „webtolvajok” ellen. Ez az alkalmazás elsősorban a vásárlót védi” – tette hozzá az ügyvezető. A tanúsítvány az oldal és az ügyfél között zajló kommunikáció titkosítása mellett hitelesíti a weboldalt, és biztosítja az ügyfeleket arról, hogy az ott látott információk valóban az adott weboldalhoz tartoznak, (azokat senki nem változtatta meg a kommunikáció folytán), és az ügyfél által megadott adatokat kizárólag a weboldal üzemeltetője ismerheti meg. ,,A weboldal és a vásárlás biztonságát növelő tanúsítványt egy „zárt lakat” ikon jelöli a webcím előtti mezőben.
Bankkártyával való fizetés esetén soha ne használjunk nyilvános wifi hálózatot, például kávézóét. Az otthoni hálózatot védjük jelszóval, és használjunk vírusírtót. A spam leveleket meg se nyissuk, a bennük szereplő linkekre pedig végképp nem szabad rákattintani. A biztonságot növelheti például, ha a fizetéskor internetes hitelkártyát használunk, amelyre csupán a vásárlás nagyságrendjével megegyező összeget töltünk fel. Ugyanígy érdemes ellenőrizni, hogy az adott webshop rendelkezik-e telephellyel, van-e levelezési címe, telefonszáma, és megfontolandó rákeresni az internetes fórumokon az adott webshopra, és megnézni mit írnak a korábbi vásárlók.
A bankkártya-forgalmunkat folyamatosan kövessük nyomon, és ha bármilyen gyanút észlelünk, és olyan tranzakciót veszünk észre, amelyet biztosan nem mi indítottunk, tiltsuk le a kártyánkat és haladéktalanul forduljunk a bankunkhoz.