A 13 és 16 év közötti fiatalok egyszer csak arra ébredhetnek, hogy nem tudnak bejelentkezni korábban létrehozott Facebook- vagy e-mail fiókjukba szülői engedély nélkül. Egy új EU-s szabályozás ugyanis megtiltaná a közvetlen hozzáférést minden közösségi oldalhoz, levelező szolgáltatáshoz, de még az internetes játékoldalakhoz is azáltal, hogy a regisztrációhoz szükséges korhatárt - a legtöbb oldalon jelenleg 13 év - egységesen 16 évre emelnék (13 éves kor alatt persze továbbra sem lehetne regisztrálni még szülői engedéllyel sem).
Az EU-ban egyébként már három éve tervezik, hogy jogszabályban tiltanák meg az online cégeknek a 16 éven aluli internethasználók adatainak gyűjtését és tárolását - írta a Telegraph. Most ehhez illesztették hozzá még azt is, hogy a 16 évesnél fiatalabbak csak szüleik tudtával regisztrálhassanak a különböző weboldalakon és használhassák a fellelhető szolgáltatásokat - vagyis a gyereknek már akkor is minden egyes alkalommal engedélyt kellene kérnie, ha csak az e-maileket szeretné ellenőrizni vagy valamilyen programot szeretne letölteni.
Kérdés, hogy egy ilyen törvényi tiltás mennyire lehet sikeres, hiszen a jelenlegi korlátozásokat a 13 évesnél fiatalabb gyerekek is könnyedén kijátsszák; nem kell mást tenniük, minthogy regisztrációkor hamis adatokat adnak meg, idősebbnek tüntetik fel magukat. Ezzel kapcsolatban még 2013-ban egy reprezentatív felmérés is született, amit magyar gyerekek körében végeztek. Kiderült: hazánkban a 13 év alatti gyerekek negyede már rendelkezik Facebook-profillal.
A tervezett regulával kapcsolatban Nagy Ádám ifjúságkutató lapunknak elmondta: nem a tiltás az, ami használ, a fiatalokat inkább a helyes internethasználatra kellene megtanítani. "A komoly változtatásokhoz komoly energiabefektetés kell. Egy jogszabállyal látszólag könnyen el lehet intézni a problémát, ám valójában nem szűnik meg semmi. Nem tiltani kell, hanem felügyelni, támogatni a gyereket az online világban, meg kell tanítani, hogyan tudják megóvni magukat például az internetes zaklatástól, az adathalászattól. Ezek komplex dolgok, amelyeket jogszabállyal nem lehet megoldani" - véli a szakember.
Nagy Ádám szerint, ha egy ilyen szabályozás életbe lépne az EU-ban, azzal az európai fiatalok komoly versenyhátrányba kerülnének internetes készségeik terén. A tervezet ellen sokan tiltakoznak, internetes petíció is indult az ügyben, amit cikkünk írásakor több mint 800-an írtak alá. A kritikusok szerint a jogszabály életszerűtlen és a technológiai fejlődést is hátráltatja, ráadásul arra motiválná a fiatalokat, hogy hazudjanak szüleiknek internetezési szokásaikról. A tervezetet tegnap tárgyalták, az ügyben csütörtökön hozhatnak döntést. Ha megszavazzák, két éven belül minden tagállamban kötelező érvényű lenne.