hackertámadás;közösségi oldalak;Kaspersky Lab;internethasználók;

A „nem hivatalos” megfigyelések ellen egy új biztonsági értesítést
vezetett be a Facebook FOTÓ: EUROPRESS/THINKSTOCK

- A világháló nem felejt

Attól rettegnek az internethasználó fiatalok, hogy a hatóságok megfigyelik őket világhálón - derült ki a K&H legfrissebb reprezentatív felméréséből, amelyben a 19-29 évesek internetezési szokásait vizsgálták. Mint írták, az internetnek meghatározó szerepe van a szabadidő eltöltésében, a fiatalok 56 százaléka internetes oldalak olvasásával, 49 százaléka közösségi oldalak használatával tölti az időt. Sőt, a felmérésben résztvevők 66 százaléka a Facebook közösségi portált tartja a legfontosabb eszköznek a családdal, barátokkal való kapcsolattartásban, ugyanerre a célra az e-mailezést a fiatalok 47 százaléka használja.

A válaszadók közül azonban sokan beszámoltak arról is, félnek attól, hogy internetes tevékenységüknek nyoma marad, és a különböző szoftverek olyan információkat gyűjthetnek róluk, amelyek elraktározásához nem járultak hozzá. A fiatalok csaknem fele attól is tart, hogy a begyűjtött információkon keresztül az állami szervek beleláthatnak a magánéletükbe. Ennek ellenére a megkérdezettek 10 százaléka mégis úgy nyilatkozott, hogy élete szinte minden történéséről beszámol a közösségi oldalakon, 53 százalékuk pedig a számára igazán fontos eseményeket osztja meg.

A félelmek nem alaptalanok: a Kaspersky Lab számítógépes biztonsági cég szerint a hatóságok világszerte használják politikai megfigyelésre az eredetileg bűnüldözési célokra tervezett szoftvereket, amelyeket gyakran fordítanak újságírók és politikai aktivisták internetes nyomon követésének irányába. A Google kutatásai szerint például a világ nagyobb hírszolgálatainak több mint nyolcvan százalékát érte már államilag szponzorált hacker támadás. A hatóságok mellett persze a nagyvállalatok is előszeretettel érdeklődnek, hiszen az internetes nyomon követésnek köszönhetően egyre részletesebb képet kaphatnak a fogyasztói szokásokról.

Beszédes a Facebbok novemberi átláthatósági jelentése is. A portál szerint a magyar kormány az év első felében összesen 185 alkalommal kért ki tőlük adatokat, ez 224 magyar felhasználót jelent. Az adatigénylést 67 esetben találták jogosnak. Bár a jelentés arra nem tér ki, a kormány milyen adatokat kért és kapott, ezek valószínűleg IP-címek, titkos felhasználói adatok és üzenetek lehetnek. A kormányzati adatigénylések száma két év alatt majdnem tízszeresére nőtt, 2013-ban még csak 24 alkalommal szeretett volna hivatalos úton felhasználói adatokat szerezni az állam.

A "nem hivatalos" megfigyelések ellen pedig egy új biztonsági értesítést vezetett be a Facebook októberben: ha erős a gyanúja annak, hogy a felhasználó internetes tevékenységét valamilyen kormányzati szerv figyeli vagy támadja, egy figyelmeztető üzenet jelenik meg. A Facebook biztonsági szakemberei hangsúlyozták, hogy akiknél megjelenik az értesítés, azoknál minden valószínűség szerint nemcsak a Facebook-fiókot, hanem az egész számítógépet, okostelefont is megfigyelhetik, a jelszócserék mellett tehát ajánlatos a számítógép operációs rendszerének újratelepítése, a telefon gyári beállításainak visszaállítása.

Miközben Tarlós István továbbra is vár arra, hogy jövő hétfőn tárgyalhasson Orbán Viktor kormányfővel, a parlament - két miniszter javaslatára - egyetlen nap alatt "rendezte" a BKV finanszírozását. Rogán Antal szerint legalábbis megoldja a közlekedési vállalat gondjait, hogy a kormány megcímkézte az iparűzési adóbevételeket, melyeket a fővárosnak kötelező lesz erre fordítani, s amihez további mintegy 3 milliárd forintot adnak majd a fővárosi kerületek. Tarlós szerint viszont évi 31 milliárd forint hiányzik a BKV kasszájából, az átcsoportosítandó összeg ennek csak töredéke. Elemzők szerint az a kérdés, hogy Rogán a kormányfőt is megtévesztve a tudta nélkül erőltette át a javaslatot az Országgyűlésben, vagy Orbán játszik a főpolgármesterrel.