Kolumbia;gerilla;FARC;

- Megállapodás a kolumbiai gerillákkal

Több évtizedes polgárháború után egy újabb lépéssel sikerült közelebb jutni a megállapodáshoz a kolumbiai kormányzat és a FARC gerillaszervezet képviselőinek tárgyalásain. (A FARC a Fuerzas Armadas Revolucionarias de Columbia, Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők rövidítése.) 

Az immár három éve tartó megbeszéléseknek a kubai főváros ad otthont, s a tervek szerint itt, Havannában kerül sor ma annak a szerződésnek az aláírására, amely az egyik legkényesebb vitapont megoldását szolgálja: arról a jogi eljárásról van szó, amely a háborús bűnökkel vádolt felkelők, illetve kormánykatonák elleni eljárást szabályozza majd. Olyan különleges bírói testületeket hoznak létre, amelyek kimondottan a háborús bűnök közé sorolható harci cselekmények elkövetői felett ítélkeznek majd, beleértve a gerillák, a jobboldali félkatonai egységek, valamint a kormánycsapatok kegyetlenkedéseit egyaránt.

Ha sikerül végigvinni a megbékélési folyamatot, az áttörést hozhatna a dél-amerikai ország történetében. A nagyjából 7-10 ezer gerillát bevetni képes FARC éppen fél évszázada, 1965 óta folytat fegyveres harcot a kolumbiai kormányzat ellen. Az elhúzódó polgárháború, a kormányerők megtorló akciói becslések szerint mintegy 200 ezer áldozatot követeltek, az otthonukat elhagyni kényszerült menekültek számát pedig 6 millióra teszik.

„Ezzel a fontos lépéssel szinte bizonyos, hogy a megbékélési folyamat visszafordíthatatlanná válik” – méltatta derűlátó nyilatkozatátban hétfőn a FARC képviselője, Marco León a szerződés küszöbön álló aláírását.

A szíriai válság végső kimenetele szempontjából is kulcsfontosságú tárgyalások színhelye ma az orosz főváros. Moszkvába érkezett John Kerry amerikai külügyminiszter, megbeszéléseinek napirendjén a katonai vetületeken és az Iszlám Állam (IS) elleni lépéseken túl Bassár el-Aszad szíriai elnök jövőbeni szerepének kérdése is szerepel majd. Kerry előbb orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, majd Vlagymir Putyin orosz elnökkel is tárgyal.